header-banner

Кога трябва да си направите тест на слуха?



Един на всеки осем души над 12-годишна възраст в САЩ страда от загуба на слуха и на двете уши.

В същото време, само един от пет души, които биха имали полза от слухов апарат, наистина го използва. А хората със загуба на слух чакат средно около седем години преди да потърсят помощ. 

Очаква се броят на хората, които имат проблеми със слуха, да се увеличи значително през следващите десетилетия. Загубата на слуха, свързана с възрастта започва около 60-годишна възраст. Въпреки това много пациенти търсят консултация около 40 и 50-годишна възраст. 

„Виждаме все повече млади хора да идват в кабинета за преглед на слуха. Фокусът днес върху качеството на музиката и Bluetooth стрийминга засилва тази тенденция“.

Видове загуба на слуха 

Усложнения във физическата структура на на ухото, нервите, или връзката между вътрешното ухо и мозъка често са в основата на загуба на слуха. Трите категории са: 

  • Кондуктивна загуба на слуха се получава, когато проблем във външното или средно ухо пречи на звука да стигне до вътрешното ухо. Някои от причините включват ушна кал, течност в средното ухо от настинка или алергии, остра или хронична ушна инфекция, чуждо тяло или спукано тъпанче. При този вид загуба на слуха често помагат лекарства или операция;
  • Невросензорна загуба на слуха се дължи на проблем с вътрешното ухо или с нервния канал към мозъка. Най-честата причина е увреждането на власинковите клетки на вътрешното ухо, което настъпва с възрастта. Някои други причини включват генетични заболявания, излагане на силен шум, ототоксични лекарства, тумор на акустичния нерв или заболявания. Слуховите апарати могат да помогнат при този вид загуба на слуха;
  • Смесената загуба на слуха е комбинация от кондуктивна и невросензорна загуба на слуха. Често срещан пример за загуба на слуха е нормалното чуване на по-ниските честоти, но преминаващо в по-значителна загуба на слуха на по-високите честоти. В тези случаи можете да чуете хората да говорят, но не успявате да различите всеки звук или дума. Високочестотните звуци например включват съгласни като ‚с‘, ‚ф‘, ‚т‘ и ‚к‘. Тези звукове придават яснота на речта. Когато не чувате тези звуци, трябва да разчитате на контекста или на четенето по устните, за да разберете какво се казва, което може да бъде изтощително с течение на времето. Често хората се отдръпват напълно от разговора, което може да бъде неприятно за тях и техните семейства.
     

Как се прави тест на слуха?

Проверяването на слуха е лесно. Първо, аудиологът ще огледа вътре в ушите Ви, за да провери дали има ушна кал, течност, или инфекция. След това се извършва обективен тест за функцията на средното ухо, като се измерва пренасянето на енергия през него. Накрая аудиологът ще Ви помоли да разпознавате различни звуци и високи тонове в двете уши. Ще Ви помоли също да повторите редица думи, за да оцени така нареченото възприемане на речта. След това резултатите се преглеждат и, когато е необходимо, се дава направление за преглед при специалист по уши, нос и гърло.

slider-banner

 

Десет признака, че се нуждаете от тест на слуха

1. Питате хората да повтарят какво са казали. Разговорите ви се струват трудни - както на живо, така и по телефона.

2. Чувате звънене в ушите си. Известни като тинитус, тези шумове се описват като бръмчене, ръмжене, щракане или съскане в едното или двете уши. Това чувство може да се появява и изчезва, или да се случва постоянно. Възможно е да имате и пристъпи на замайване или световъртеж.

3. Силата на звука е постоянно увеличена. Трябва да усилите звука на телевизора, за да можете да чувате спокойно диалога или музиката, или разчитате на субтитрите. Семейството и приятелите Ви казват, че звукът е "твърде силен".

4. Чувствате се сякаш всички около Вас мърморят. Винаги казвате на хората да говорят по-ясно. Това е по-забележимо при хора с пискливи гласове.

5. Разбирането на речта при шум на заден план е по-трудно. Филтрирането на странични звуци в оживена среда като ресторант или парти е предизвикателство.

6. Имате проблеми със слушането на няколко гласа едновременно. Докато сте на среща или на вечеря, Ви е трудно да различите кой и кога говори. Често се налага да молите хората около Вас да се редуват да говорят.

7. Тръгвате си от обществени събития с усещане за умора. Напрягате се, за да чуете. Чувствате се изморени и трябва да полагате допълнителни усилия, за да чувате на публични мероприятия. Тялото Ви се чувства напрегнато, а вратът или гърбът Ви може да са стегнати от извиване и напрежение.

8. Пропускате ежедневни звуци. Не чувате звънеца на вратата, будилника или телефона. Близките Ви изразяват загриженост за безопасното изпълнение на всекидневните Ви задачи.

9. Чувствате се изолирани или депресирани. В отношенията Ви със семейството и приятелите е възникнало напрежение. Чувствате се така, сякаш те са разочаровани от Вас. Предпочитате да избягвате социални събирания или ситуации, в които има много шум.

10. Членовете на семейството Ви повтарят, че имате нужда от проверка на слуха. Много хора със загуба на слуха не осъзнават, че пропускат звуци или разговори. Хората, които живеят с Вас или общуват с Вас всеки ден, са най-добрият Ви ресурс. Вслушвайте се в техните съвети.