header-banner

Прекалено шумни ли са уредите за подсушаване на ръце?



В края на 2000 г. в обществените тоалетни започнаха да се появяват високоскоростни изсушители за ръце. Удобството и ефективното им използване бяха възприети положително от потребителите. Въпреки това, шумът, свързан с мощните струйни сешоари, предизвика доста вълнения през годините, особено сред по-младото поколение. Следващия път, когато се намирате в обществена тоалетна, вероятно ще видите малко дете с поставени на ушите ръце. Може да се запитате дали тези устройства наистина са толкова шумни? 

13-годишната ученичка от Калгари Нора Кийгън убедително доказа точно този факт. Децата, които казват, че от сушилните за ръце "ги болят ушите", са прави. Нейният научен труд е публикуван в списание "Педиатрия и детско здраве". Нора изучава този въпрос от деветгодишна възраст. 

"В четвърти клас забелязах, че ушите ми като че ли ме болят след използването на уред за подсушаване на ръце", казва Кийгън. "А по-късно, в началото на пети клас, отново забелязах, че ушите ме болят след като използвам това устройство. Тогава реших да проверя дали има опасност за слуха ми и се оказа, че такава вероятност наистина съществува."

Кийгън използва децибелометър и измерва шума на различни височини и на различни разстояния от стената. В резултат на това тя установява, че има два модела, които са особено вредни за детските уши: Dyson и XCelerator, които работят при около 110 децибела, което е сравнимо със звука, генериран по време на рок концерт. За сравнение, нито една детска играчка не може да работи при повече от 100 децибела. 

Децата имат по-малки ушни канали и по-чувствителни фоликули. Освен това те са склонни да стоят по-близо до уредите за подсушаване на ръцете, тъй като телата им са по-малки, а ръцете им - по-къси.

Това са все неща, които Кийгън започва да документира в поредица от изследователски проекти.

Кийгън работи върху създаването на синтетичен въздушен филтър за намаляване на шума. Нейният дизайн се поставя върху уреда за подсушаване на ръце и поглъща звуковите вълни. Работейки с различни материали, тя е успяла да намали шума с 11 децибела по време на тестването на устройствата в училището си. В резултат на това се оказва, че синтетичният въздушен филтър на Кийгън, който прилича на пухкава чанта за ръце, ефективно поглъща звуковите вълни.