Временна или постоянна е загубата на слуха Ви?
Забелязали ли сте, че не чувате толкова добре, колкото обикновено?
Има много причини за загуба на слуха, от свързана с възрастта загуба до вирусни инфекции като заушка. В зависимост от причината, загубата на слуха Ви може да е временна или постоянна.
Временна загуба на слуха
Ако сте развили бърза и внезапна загуба на слуха в едното или двете уши – и не можете да изключите всички очевидни причини, описани по-долу – потърсете медицинска помощ веднага. Може да имате възпаление, което трябва да бъде лекувано със стероиди. Без лечение, тази загуба на слуха може да стане постоянна.
Трябва ли да посетя лекар веднага?
Ето списък, който да Ви помогне да разберете дали трябва да потърсите бързо медицинско лечение (но винаги се свързвайте с лекаря си за насоки):
- Били ли сте наскоро изложени на няколко часа силен шум? (като концерт на живо, стреляне по мишени или индустриални машини)
- Имали ли сте наскоро настинка или инфекция на ухото?
- Упражнявали ли сте скоро много тежки физически усилия?
- Били ли сте под екстремен стрес?
Ако сте отговорили с не на всички тези въпроси, може да е внезапна сензоневрална загуба на слуха, която изисква незабавна медицинска грижа.
Причини за временна загуба на слуха
Повечето временни състояния на загуба на слуха не започват внезапно, а постепенно, за няколко дни или седмици, преди да станат забележими. Временната загуба на слуха може да е резултат от обструкция на ушния канал или подобно здравословно състояние. Причините може да включват:
Инфекция на ухото
Понякога настинка може да се превърне в инфекция на ухото, която може да приглуши чуването. Въпреки че това състояние е най-често срещано при децата, то може да възникне във всяка възраст. И докато инфекциите на ушите обикновено минават сами, винаги е добра идея да се консултирате с лекаря си, просто в случай, че Вашата трябва да бъде лекувана с антибиотици.
Прекомерно количество ушна кал
Космените фоликули и жлезите във вътрешното Ви ухо произвеждат церумен – вещество, също познато като ушна кал. Въпреки че ушната кал обикновено пада от ушите Ви естествено или с нежно почистване, тя понякога се натрупва и блокира ушния канал. Когато това се случи, може да изпитате усещане, че ухото е запушено, да чувате пищене в ухото (също познато като тинитус) или да изпитате загуба на слуха. Ако ушната кал не може да бъде премахната с нежно почистване с топла хавлиена кърпа, консултирайте се с лекаря си. Опитът да премахнете ушната кал с остри предмети, като фиби за коса или памучни клечки за уши, може да я избута по-надълбоко в ушния канал и да перфорира (пробие) тъпанчето Ви.
Усилени упражнения или стрес
Може ли рутинните Ви физически упражнения да причинят загуба на слуха или тинитус? С една дума, да. Когато тренирате над нивото си на физически сили, може да изпитате временна загуба на слуха. Докато слухът обикновено се връща към нормалното след няколко часа, консултирайте се с лекаря си, ако симптомите продължат. Екстремният стрес също може да предизвика проблеми със слуха или тинитус.
Силен шум
Често срещано е да изгубите временно слуха си или да изпитате тинитус, след като сте били изложени на силен шум, като рок концерт или управление на шумни инструменти. Това е познато като загуба на слуха, индуцирана от шум. Макар че слухът Ви най-вероятно ще се върне към нормалното след това, защитете се, като носите тапи или слушалки за уши следващия път, когато сте в подобна ситуация. Предотвратяването на загубата на слуха е важно, понеже повтарящото се излагане на шумни звуци може да причини постоянна загуба на слуха.
Постоянна загуба на слуха
Ако своевременно не се отстранят причините за временната загуба на слуха и не се вземат мерки за лечението ѝ, тя може да се превърне в постоянна. Но има и специфични причини, която я обуславят.
Причини за постоянна загуба на слуха
Продължително излагане на прекомерен шум
Докато единичен силен шум може временно да влоши слуха Ви, повтарящото се излагане на силни шумове може да доведе до постоянна загуба на слуха. Всъщност, това е най-честата форма на сензоневрална загуба на слуха, която е постоянна. Тя се отнася до нервите на ухото и малките сетивни клетки, които лесно могат да бъдат увредени.
Загуба на слуха, свързана с възрастта
Другият много често срещан вид сензоневрална загуба на слуха е пресбикузис, или свързана с възрастта загуба на слуха. Към 75-годишна възраст много хора ще забележат, че не чуват толкова добре, колкото преди. Но началото е постепенно, не внезапно. Все пак, лечението на свързаната с възрастта загуба на слуха е важно, тъй като слуховите апаратчета се свързват не само с по-добро чуване, но и с намаляване на риска от здравословни състояния като деменция.
Здравословни състояния
- Генетични разстройства;
- Автоимунни болести;
- Мениерова болест;
- Вирусни инфекции като заушка;
- Травми на главата;
- Лекарства.
Потърсете помощ при загубата на слуха
Без значение от причината, ако подозирате, че слухът Ви се е променил, срещнете се с личния си лекар или със специалист по УНГ. Те могат да определят дали загубата на слуха Ви е временна или постоянна и да препоръчат най-добрия курс на лечение.