Боли ли премахването на ушна кал?
Имате твърде много ушна кал и се чудите дали премахването ѝ боли? Ето какво трябва да знаете по темата.
Ушната кал всъщност е нещо полезно, но когато наличието ѝ в ушите стане твърде много, това може да доведе до проблеми, включително до някаква степен на загуба на слух, както редица пациенти са научили от горчивия си опит.
За много хора отстраняването на ушната кал, когато тя се натрупа прекомерно в ушните канали, е възможно с домашни средства. Тези обаче, които се нуждат от медицинска помощ за това, неминуемо се питат дали процедурата причинява дискомфорт и болка.
Какво представлява ушната кал и какво е нейното предназначение?
Церуменът, или както я наричаме разговорно ушната кал, се отделя от жлезите, покриващи външното ухо или ушния канал. Нейната функция е да предпазва от всичко, което може да навреди на деликатната структура на вътрешното ухо. Ушната кал е мастна субстанция, предназначена да предотврати навлизането на прах, бактерии и дори чужди тела по-надолу в ушния канал.
Освен че помага в борбата с инфекциите и предпазва от навлизане на вредни вещества и чужди тела, ушната кал служи и като овлажняващо вещество, предпазвайки външните части на ушите от изсъхване.
Хората, които нямат достатъчно ушна кал, често имат сухи уши, които се характеризират със сърбеж и повишена уязвимост от инфекции. По-старата ушна кал постепенно се измества по-навън към външната част на ухото, изсъхва и пада, като с нея си отиват и всички ушни отпадъци, които тя е събрала.
Какво причинява натрупването на ушна кал?
Ако всичко е нормално, Вие ще произвеждате достатъчно количество ушна кал и след известно време тя ще мигрира към външното ухо и ще изпадне. Няма за какво да се тревожите. Проблемът е, че различните хора произвеждат различни количества ушна кал. Много хора смятат, че жлезите на ушния им канал произвеждат твърде много от веществото. Такива хора често се опитват да избутат и извадят ушната кал от ушите си, което нерядко води до негативни последици.
Използване на клечки за уши
Усещането за заглъхване на ушите, за натрупване на твърде много ушна кал, обикновено е следствие от използване на клечки за уши или на нещо друго в опит тя да бъде изместена и извадена от ухото. Резултатът е, че вместо да премахнете ушната кал, тя се избутва по-надолу в ушния канал и се получава нещо като тапа, от която просто не можете да се освободите.
Използване на слушалки или тапи за уши
Дори нещо сравнително безобидно, като използването на слушалки или тапи за уши, също може да доведе до струпването на ушна кал, тъй като те могат да попречат на естествения процес на прочистване на ушната кал от ушите.
Здравословни състояния
- Костни израстъци, известни като остеоми или екзостози;
- „Ухо на плувеца“ (външен отит), при което след плуване останалата в ухото вода води до развитие на прекалено влажната среда, която се превръща в място за размножаване на бактерии;
- Кожни заболявания, като екзема; лупус - автоимунно заболяване, което води до възпаление;
- Ушен канал, който е твърде тесен;
- Различни видове наранявания.
Как да разберете дали имате твърде много ушна кал?
Ако имате проблеми с едното или двете уши, това може да се дължи на натрупване на ушна кал.
Симптоми на натрупана ушна кал могат да бъдат:
- звънене в ухото (известно като шум в ушите) или жужене;
- болка в ушите;
- проблем със слуха, който се появява внезапно;
- усещане, че ухото Ви е някак пълно.
Ако имате някои от тези оплаквания, най-добре е да потърсите медицинска помощ, вместо да опитвате да се справите сами, тъй като рискувате да влошите проблема.
Много хора се примиряват с шума в ушите, мислейки, че не могат да направят нищо по въпроса, но облекчението може да дойде от нещо толкова просто, като медицинско отстраняване на ушна кал. След кратка процедура те отново ще се радват на кристално ясен слух, което драстично възстановява качеството им на живот.
Не пренебрегвайте проблема с натрупаната ушна кал, не се надявайте, че той ще изчезне спонтанно. Може да се стигне до инфекция, а тя от своя страна да доведе до постоянна болка в ушния канал. Може да получите влошаваща се загуба на слух, замаяност, треска, пристъпи на кашлица и други проблеми, причинени от инфекцията, идваща от ухото.
Какво представлява медицинската процедура за отстраняване на ушна кал?
Има много различни методи, които медицинските специалисти използват, за да премахнат ефективно ушната кал. Една от опциите, популярни сред пациентите, е микросукцията. Това е бърз и безболезнен начин за справяне с ушната кал, като се използва единствено специална машина, която нежно изсмуква калта от ухото. Лекарят може да направи това в медицински център или в дома Ви.
Ако обаче има много ушна кал, която се е натрупвала в дълъг период от време, премахването ѝ може да изисква различен и малко по-агресивен подход. В такива случаи се извършва промивка на ушите (иригация) - в ухото се вкарва вода, като целта е тя да измести ушната кал и да почисти ушния канал.
Възможно е да използвате иригация заедно с микросукция, като започнете с микросукцията и след това преминете към иригация, за да сте сигурни, че в ухото не е останало нищо, което може да причини проблеми на по-късен етап.
Боли ли премахването на ушна кал?
Все още се чудите дали премахването на ушна кал е болезнено? Отговорът е не. Това е безопасно и ефективно лечение, което отнема около половин час и не изисква никакви специални лекарства или анестезия за справяне с болката или дискомфорта. Няма да почувствате почти нищо. Всичко ще свърши бързо и ще можете да продължите живота си с възстановен слух, освободени от всички други ушни проблеми, които натруването на ушна кал може да причини.
Важно е да се отбележи, че ушната кал е необходима за доброто здраве на ушите и не е необходимо постоянно да почиствате ушите си с клечки за уши или нещо друго. Най-добре е изобщо да не почиствате вътрешността на ушите си, тъй като те се самопочистват. Всичко, което трябва да правите, е от време на време да почиствате външната част на ухото си с кърпа, за да отстраните всички следи от ушна кал.
Така наречените модерни решения, като свещите за уши например, със сигурност трябва да се избягват - да имате пламък около главата си не е добра идея. Често свещите за уши могат да влошат проблемите с ушната кал.
Ние се нуждаем от наличието на ушна кал, за да бъдат ушите ни защитени и влажни. Само в ситуации, в които се тя натрупва над определено ниво, както е описано по-горе, може да стане проблематична и да изисква премахване. Тогава, почти във всички случаи, има нужда от професионалист, който да се справи с нея.