
Съвети за премахване на шума в ушите (тинитус)

Тинитусът често се описва като ниско или високочестотно пищене, съскане, бучене, шумене, жужене или подобен шум в едното или двете уши. Няма външен източник и само пациентът може да го чуе. Докато при някои хора тези звуци идват и си отиват, за други това е постоянен дразнител, който прави работата, съня и ежедневния живот невъзможни.
И така, как да се отървете от шума в ушите. За нещастие, тъй като това не е заболяване, а проблем, свързан със слуховия нерв, който свързва ухото с мозъка, няма лек. Но има няколко налични лечения, които могат да помогнат за намаляване на тези инвалидизиращи шумове.
Използвайте шумозаглушаващи устройства
Шумозаглушаващите или маскиращите устройства обикновено са такива, които пускат нежна музика или звуци от природата. Те могат да включват разбиващи се вълни или падащ дъжд. Могат да бъдат и слухови апарати, които стоят в ухото и произвеждат нискочестотен бял шум, който да потисне симптомите на тинитус. Може също да обмислите създаването на собствени успокояващи звуци, като включите вентилатор, влагоуловител или климатик през нощта, за да Ви помогне да спите.
Тъй като повечето случаи на тинитус са причинени от загуба на слуха, изключително важно е да предотвратите влошаването на симптомите. Необходимо е да носите подходящи защитни средства или тапи срещу шум, особено ако работите като музиканти или в индустрия, в която се използват шумни инструменти.
Изпробвайте премахване на ушната кал
Ушната кал е съществена и естествена секреция, която помага за защитаване на ушите ни от прах, бактерии и инфекции. Но натрупването в ушния канал понякога може да предизвика тинитус, поради налягането от блокажа, което стимулира нервните клетки. Могат да се появят и други оплаквания, включително световъртеж, дезориентация и частична загуба на слуха.
Ако звуците са станали приглушени или усещате чувство на пълнота в ухото си, избягвайте памучните клечки за уши, тъй като те избутват ушната кал по-надълбоко в канала.

Срещнете се с аудиолог
Няма нужда да страдате тихо – вместо това, потърсете онези, които могат да помогнат. Свържете се с квалифициран аудиолог, опитен в премахването и микросукцията на ушната кал, който ще премахне блокажа, без да причини увреждания. Аудиолозите предоставят подкрепа и научнообосновани решения за намаляване ефектите на тинитуса.
Също е важно да се отбележи, че тинитусът може да предизвика високи нива на емоционален стрес. Тези, които страдат от особено травматизиращи случаи на това състояние може да имат полза и от поведенческа терапия, особено ако се чувстват депресирани, тревожни или имат безсъние. Опциите, които се предписват най-често от лекарите, включват тинитус-ретренираща терапия и когнитивно-поведенческа терапия. И двете Ви научават на техники за справяне със значимия ефект на тези постоянни звуци върху живота Ви.