4 причини за загуба на слуха при децата
Няма съмнение за това, че да си родител е отговорна задача. В един момент детето Ви чува отлично, а в друг?
То може да стане нервно и с температура, или да се оплаква, че нещата „ звучат забавно“ или „ заглушени“. Време е да отидете на лекар. Ето четири от най-често срещаните причини за временна загуба на слуха и болки в ушите при децата, и какво трябва да направите ако се появят.
Инфекция на средното ухо
Пет от шест деца страдат от инфекция на средното ухо до навършване на три годишна възраст. Всъщност ушните инфекции са най-често срещана причина родителите да заведат децата си на лекар. Добрата новина е, че въпреки че причинява неудобство на децата и загуба на слуха, тя отминава без постоянно увреждане на слуха. Въпреки всичко, Вие винаги трябва да водите детето си на преглед.
Най-често срещаният вид ушна инфекция сред децата е остър отит на средното ухо. Той се появява, когато средното ухо се възпали или подуе, и се събира течност зад тъпанчето. Ако Вашето дете е твърде малко, за да Ви каже че има болки в ушите, търсете тези симптоми:
- дърпане на ухото;
- плач и нервност;
- проблеми със съня;
- температура;
- течност в ухото;
- проблеми с равновесието;
- проблеми с чуването и отговарянето.
Как да се справим с ушните инфекции?
Ушните бактерии обикновено са причинени от възпаленото гърло на детето, които се разпространяват до средното ухо. Някои методи, които могат да накарат Вашето дете да се чувства по-добре включват:
- болкоуспокояващи лекарства - дават се според предписанието и главно вечер преди лягане, за да може детето да спи добре;
- топъл компрес - кърпа, потопена в топла вода и изцедена;
- много почивка, за да може организма да се пребори с инфекцията.
Вашето дете може да има нужда от антибиотици. Говорете с лекаря на детето Ви, за да Ви препоръча нужното лечение.
Ухото на плувеца
Ако Вашето дете е плувало скоро, особено в нехлорирана вода, може да става въпрос за ухо на плувеца - вид инфекция на ушния канал. Това състояние може да е много болезнено и е причина за заглушено чуване. При деца, които са предразположени към задържане на вода в ушите, е по-вероятно да развият ухо на плувеца.
Какво може да се направи, за да се помогне при състояние ухо на плувеца?
- поддържайте засегнатото ухо сухо и чисто;
- не вкарвайте нищо в ушите си;
- посетете доктор, за да Ви изпише антибиотични капки за уши;
- следвайте инструкциите на лекаря, за да облекчите болката на Вашето дете.
Натрупване на ушна кал
Трудно е да си представим, но ушната кал има функция. Не само че нейните водоустойчиви свойства помагат за защита на тъпанчето и ушния канал, но тя също не позволява на мръсотията, праха и на други частици да навлязат в ухото и да раздразнят тъпанчето. Още един интересен факт - тялото произвежда толкова ушна кал, колкото е необходима и знае как да се освободи от излишното количество. Добре би било да използвате кърпа, за да почистите внимателно ухото на детето си, но не трябва да използвате клечки за уши или друг предмет, за да стигнете ушната кал, която се е събрала в ушния канал. Тези предмети могат просто да натикат още повече ушната кал в ушния канал и/ или да наранят тъпанчето, като така създават повече проблеми отколкото ползи.
Какво може да се направи?
Ако Вашето дете се оплаква, че не може да чува добре или чува заглушено, то може да има повече натрупана ушна кал, която му пречи да чува добре. В този случай трябва да отидете на лекар. Ако ушната кал е причина за болката или пречи на детето да чува добре, докторът ще махне внимателно ушната кал за няколко минути. Ако причината не е в ушната кал, може да се окаже друг вид запушване.
Кои са другите причини, които водят до запушване?
Децата по природа са любопитни. Когато са малки, те слагат всичко, което им попадне, в устата си. Когато малко пораснат, те започват да откриват други отвори в тялото и любопитството им ги гара да изпробват дали нещо може да влезе там, където не трябва - като например в ушите. Често срещани предмети са малки камъчета, зърна и малки бонбони. Въпреки че е нещо нормално, това може да доведе до подуване, инфекции или временна загуба на слуха.
Как можете да разберете дали в ухото на Вашето дете е попаднало нещо? Няма да можете да го направите веднага. Ако предметът се намира в ушния канал, Вие може да не забележите, докато детето не се оплаче, че го боли ухото или че нещата звучат „смешно“. Макар и не винаги, можете да забележите някаква течност от ухото.
Какво да направите?
Ако подозирате, че Вашето дете има нещо в ухото:
- Запазете спокойствие. Ако Вашето дете е достатъчно голямо, за да може да говори, попитайте го дали си е пъхнало нещо в ухото. Успокойте го, че всичко е наред и му обяснете, че е важно предметът да се премахне, за да може да чува;
- Не се опитвайте да извадите предмета сами, дори ако го виждате. Възможно е да вкарате предмета по-навътре в ушния канал и да засегнете тъпанчето;
- Обадете се на Вашия лекар незабавно. Ако той не може да прегледа детето Ви , заведете го до най-близката клиника или спешен кабинет. Нека медицинските специалисти намерят най-добрия начин, по който да извадят предмета. След това, те вероятно ще предпишат антибиотици, за да предотвратят инфекция;
- Нормално е Вашето дете да се страхува да ходи на лекар, особено ако е за проблем, който са причинили. Вие може да го успокоите като му обясните, че премахването на предмета не е нещо опасно или болезнено. Поискайте от Вашия лекар или хирург да обясни всеки инструмент, който ще използва преди да започне отстраняването.
Как да поддържате отличния слух на Вашето дете?
- Мийте ушите на Вашето дете всеки ден с мека кърпа и топла вода;
- Не вкарвайте нищо в ушния канал, като клечки за уши или фиби, за да премахнете ушната кал или някакво наслояване;
- Обръщайте внимание на развитието на слуха на Вашето дете и го заведете на преглед ако има забавяне в речевото и езиково развитие;
- Бъдете пример за добри комуникационни умения. Бъдете внимателни и го подкрепяйте емоционално, премахнете всички разсейващи детето предмети като мобилни телефони и други електронни устройства, гледайте го в очите и му се усмихвайте. Децата подражават на възрастните. Когато превърнете слушането и общуването в приоритет вкъщи, Вие внушавате добри навици, които остават за цял живот;
- Ако се тревожите дали детето Ви може да чува, трябва да намерите ушен специалист във Вашия район, който специализира в изследване на слуха при децата. Слуховият преглед може да се осъществи при всяка възраст и за много деца това е много интересно.