header-banner

Десет съвета за пътуване на хора с шум в ушите (тинитус)



Когато живеете с досаден шум в ушите, рутинните пътувания, които някога са били съвсем безпроблемни, като пътувания с кола и дълги полети, бързо могат да се превърнат в голямо предизвикателство.

Има много аспекти на пътуването, независимо дали по суша, въздух или море, които могат да изострят шума в ушите и да причинят ненужни трудности по време на пътуването. Пътуването с шум в ушите може да бъде изпълнено с препятствия - от шума при излитане и кацане, силните звуци и налягането в самолетния салон до нездравословните храни, които се предлагат на летищата и по големите междуградски пътища.

Добрата новина е, че с малко планиране и правилни методи и стратегии, можете да избегнете много от често срещаните проблеми, с които страдащите от шум в ушите се сблъскват, когато пътуват.

Надявайте се на най-доброто, но създайте план за справяне с шума в ушите при спешни ситуации

Въпреки всичките Ви усилия, не всяко пътуване ще премине идеално. Възможно е нещата да се объркат, а най-добре планираните Ви планове могат да се провалят по причини, които са изцяло извън Вашия контрол. За страдащите от шум в ушите внезапните стресови събития могат да предизвикат неочаквани пикове на тинитус, които могат да провалят ваканцията.

За щастие, известно планиране може да доведе до значителни резултати. Рязкото повишаване на шума в ушите, което включва увеличаване на силата на звука, интензивността или емоционалната реакция, може да се случи поради най-различни причини. Понякога можете да определите какво причинява това състояние, а друг път - не. Независимо от това, пиковете на шума в ушите са едни от най-сложните предизвикателства, с които почти всички пациенти с тинитус се сблъскват редовно.

Много от нещата, които предизвикват резки покачвания на шума в ушите, са често срещани по време на пътуване - сън и промени в храненето, например.

Емоционалната реакция, предизвикана от неприятно нарастване на шума в ушите, може да бъде непреодолима. Нивата на страх и безпокойство обикновено се повишават бързо, а инструментите за справяне, които обикновено работят добре, могат да загубят част от ефикасността си.

Най-добрата стратегия в този случай е да се информирате за психологическите особености на пиковете на шума в ушите и след това да разработите план за справяне, който да приложите веднага, ако по време на пътуване се появи подобен проблем. Запишете списък с техники за справяне и инструкции, които можете да следвате възможно най-бързо, когато за пръв път се появи пик и за чиято реализация могат да Ви съдействат семейството и приятелите. И най-важното, дръжте на разположение този списък с инструкции, тъй като пиковете могат да се появят по всяко време на деня или нощта.

Когато шумът в ушите Ви е на приливи и отливи, Вие не можете да намалите силата му, но винаги можете да си осигурите повече спокойствие, релаксация и комфорт. Можете да включите повече (или различен) фонов шум за туширане и да предприемете стъпки, за да се опитате да се разсеете. В крайна сметка скокът ще премине - той винаги преминава. Най-доброто нещо, което можете да направите, е да се успокоите колкото е възможно повече, за да помогнете за по-бързото му преминаване.

Намалете до минимум последиците от самолетния синдром (джетлаг)

Самолетният синдром е временен, но потенциално стресиращ проблем, който се проявява в продължение на няколко дни след първото пристигане в друга часова зона. Тялото Ви поддържа вътрешен цикъл ден/нощ, наречен циркаден ритъм, и когато внезапно се окажете в нова часова зона, циркадният Ви ритъм все още е синхронизиран със старата часова зона. В резултат на това много хора изпитват различни временни симптоми като безсъние, умора, проблеми с концентрацията, промени в настроението, стомашни проблеми и общо усещане за неразположение. Джетлагът и всички негови симптоми могат да предизвикат рязко повишаване на шума в ушите или да затруднят справянето с него.

За щастие има проста стратегия, която може да сведе до минимум ефектите от самолетния синдром при пътуване в нова часова зона: прием на мелатонин за възстановяване на циркадния ритъм. (Винаги се консултирайте с лекаря си, преди да започнете използването на нова добавка или лекарство.)

Мелатонинът е хормон, отделян в мозъка, който казва на тялото Ви, че е нощ и е време да заспите. В повечето страни мелатонинът се предлага и като средство за сън без рецепта (или по лекарско предписание). Ако го приемате в обичайното си време за лягане, съобразено с новата часова зона, той може не само да Ви помогне да заспите по-лесно, но и да облекчи самолетния синдром, като синхронизира циркадния Ви ритъм с новата часова зона много по-бързо.

slider-banner

Използвайте изравняващи налягането тапи за уши по време на полети и пътувания на голяма надморска височина

Ако някога сте летели със самолет или сте пътували в планината, знаете, че бързите промени във височината могат да повлияят на ушите Ви. Пътуванията със самолет и болките в ушите са често срещани.

Самолетите обикновено са с налягане до около 6000-8000 метра над морското равнище, а планинските пътища могат да Ви отведат доста високо. В зависимост от началната Ви надморска височина това може да доведе до значителна и бърза промяна.

Заглъхването на ухото, болката и усещането за пукане обикновено се наблюдават при бърза промяна на атмосферното налягане, тъй като налягането в средното и вътрешното ухо не се променя толкова бързо, колкото въздушното налягане на околната среда, което води до издуване на тъпанчето навътре или навън.

Това не е предизвикателство за всеки, но ако ушите Ви са чувствителни към промени във височината или барометричното налягане, може да има голямо влияние върху шума в ушите Ви. (Това важи дори за промените във времето, като например пролетните гръмотевични бури!)

За щастие можете да се сдобиете с комплект тапи за уши за изравняване на налягането, които до голяма степен решават този проблем, като използват специални филтри за по-плавно изравняване на налягането.

  • Тапи за уши за еднократна употреба в авиацията: Можете да ги намерите във всяка аптека, както и на повечето летища. Работят добре, въпреки че издържат само няколко полета;
  • Авиационни тапи за уши Eargasm: Тези изравняващи налягането тапи за уши работят перфектно. Освен това те са за многократна употреба, могат да се почистват и са оценени за намаляване на шума с 20db;
  • Авиационни тапи за уши Mack's FlightGuard: Тези изравняващи налягането тапи за уши са за многократна употреба и са оценени за намаляване на шума с 26db.

Използвайте няколко варианта за защита на слуха в шумна среда

Всички трябва винаги да предпазват ушите си от излагане на силен звук, но когато живеете с шум в ушите, това е от изключителна важност. Ако са достатъчно силни, звуците могат да увредят слуха Ви и да влошат трайно шума в ушите Ви. Но дори и да не се стигне до трайно увреждане, излагането на силни звуци е един от малкото универсални фактори, които биха предизвикали рязко повишаване на шума в ушите при почти всеки засегнат. Ако сте наясно, че ще бъдете в шумна среда, можете да планирате предварително и да вземете със себе си тапи за уши. Но също така е много вероятно да се окажете внезапно в шумна среда, с която не сте очаквали да се сблъскате, докато пътувате.

Най-добрата стратегия е винаги да носите със себе си два комплекта тапи за уши, докато пътувате: един чифт обикновени тапи за уши от пяна или силикон (за много шумна среда) и един чифт висококачествени музикални тапи за уши (които намаляват силата на звука, но все пак позволяват да чувате ясно музика и разговори). По този начин никога няма да бъдете хванати неподготвени.

Също така се предлагат и тапи за уши, които се изработват по поръчка. Те прилягат точно към ушите Ви.

Носете си храна и закуски в самолета (или в превозното средство)

Хранителните продукти, които се предлагат на повечето летища и по-големите междуградски пътища, обикновено са по-скоро от типа на нездравословните храни или бързото хранене. В резултат на това може да е трудно да поддържате хранителните си нужди ако разчитате на това, което е на разположение около Вас. Не при всеки шумът в ушите се предизвиква от хранителни фактори, но има много често срещани храни и/или макронутриенти, които могат да предизвикат скокове на шума в ушите при определени хора. Но дори когато не става въпрос за диетични фактори, ако сте свикнали да се храните здравословно, консумацията на бърза или нездравословна храна може да се окаже натоварваща за организма и да добави физиологичен стрес към и без това изпълненото със стрес преживяване на пътуването.

Вземете със себе си храна и закуски! По време на пътувания с кола това може да е очевидно, но не всеки знае, че можете да пренасяте храна през контролните пунктове на летището. При международни пътувания има ограничения - митническите закони варират в зависимост от държавата и е възможно да не можете да внесете определени плодове, растения или зеленчуци. Но като общо правило винаги можете да пренасяте храна през летищните контролно-пропускателни пунктове.

Отбийте се в местния магазин за хранителни стоки

След като пристигнете на крайната си дестинация, друга полезна стратегия, свързана с диетата, е да се отбиете в местния магазин за хранителни стоки, за да закупите допълнителни здравословни храни и закуски за времето на пътуването си. Последното нещо, което искате, когато пътувате, е нездравословна храна или закуска да предизвика рязко покачване на теглото, но хотелските минибарове обикновено са пълни само с бонбони, а малките магазинчета, които се намират във фоайетата на хотелите, не са много по-подходящи. Това може лесно да се избегне, като се снабдите със здравословни закуски/храни от местния магазин за хранителни стоки.

Ако спазвате специфична диета, за да избегнете хранителните фактори, които предизвикват шум в ушите, като например диета с ниско съдържание на натрий или нисковъглехидратна диета, вероятно ще намерите много повече закуски и храни, които отговарят на Вашата диета, в първокласни магазини за хранителни стоки.

Проучете предварително менютата на ресторантите

В зависимост от дестинацията, в която пътувате, понякога може да е трудно да поддържате определен тип диета, особено ако ще се храните често в ресторанти. В ранните дни на диагностицирането на болестта на Мениер - когато шумът в ушите е най-силен - това е огромно предизвикателство при всяко пътуване. По това време се спазва строга диета с ниско съдържание на натрий, така че много видове ресторанти просто не са възможен вариант. Намирането на място за хранене, особено по време на пътуване със семейство или приятели, е възможно да се превърне в огромен стрес.

За щастие съществува просто решение, което напълно решава този проблем. Препоръчително е преди всяко пътуване да проучите менютата онлайн, за да намерите ресторантите, които биха били най-подходящи за Вас и Вашата диета с ниско съдържание на натрий, и след това да резервирате места предварително. По време на пътуването имате възможност да откриете интересни и нови ресторанти и често да правите промени в последния момент. Но наличието на вече резервирани места, за които знаете, че ще Ви харесат, би направило пътуването значително по-приятно.

Вместо да отсядате само в хотели, бихте могли да наемете къща или апартамент с кухня, където ще имате възможност сами да приготвяте храната си!

Планирайте време за почивка и релаксация

Когато пътувате, най-вероятно напълно ще се откъснете от обичайните си рутинни дейности и здравословни навици, които Ви помагат да се справяте с шума в ушите и да управлявате нивата си на стрес. Стресът е друг универсален фактор за отключване на шума в ушите, който често би предизвикал резки покачвания. И макар че много от преживяванията при пътуване могат да бъдат забавни или релаксиращи, малките стресови фактори все пак могат бързо да се натрупат. Независимо от естеството на пътуването Ви или от това с кого пътувате, не забравяйте винаги да приоритизирате грижата за себе си и да планирате време за почивка или релаксация, когато и колкото можете. Това е изключително важно, особено ако преди пътуването сте се опитвали да се справите с шума в ушите. Допълнителният стрес от пътуването може да доведе до повишаване на шума в ушите и да провали част от почивката Ви. Но можете да предотвратите това, като планирате време за почивка и релаксация по време на пътуването. Не забравяйте да пуснете бял шум или нещо подобно, когато заспивате, тъй като това може да подобри съня, да ограничи шума в ушите и да доведе до по-малко събуждания.

Винаги носете със себе си важни лекарства и консумативи

Когато пътувате, има много неща, които могат да се объркат. Много по-често, отколкото хората осъзнават, багажите се губят на летищата, плановете се променят и могат да се появят неочаквани проблеми. Като общо правило, никога не трябва да поставяте важни лекарства, хранителни добавки или консумативи и помощни средства, свързани с шума в ушите, в чекирана чанта или недостъпен куфар. Последното нещо, което искате, е да останете без лекарства или принадлежности на крайната си дестинация. Докато пътувате към своята цел, винаги дръжте всички важни лекарства и консумативи до себе си, достъпни по всяко време.

Приоритизирайте съня

Лишаването от сън е друг универсален фактор, който предизвиква пикове на шума в ушите. Той също е коварен, защото шумът в ушите може да затрудни заспиването, създавайки порочен кръг.

Някои аспекти на пътуването могат да затруднят заспиването. Изследванията показват, че когато спите на непознато място, лявата част на мозъка Ви остава донякъде будна и бдителна през първите една-две нощи. Това е еволюционна адаптация, която е помогнала на праисторическите ни предци да оцелеят, но в съвременната епоха това означава, че качеството на съня Ви ще бъде нарушено през първата нощ или няколко поредни в нова среда.

Най-правилното нещо, което можете да направите, е да приоритизирате и защитите рутинния си сън, доколкото е възможно, докато пътувате. Това означава да си лягате и да се събуждате в обичайните си часове и да вземете със себе си всичко, от което се нуждаете, за да се наспите пълноценно. В този случай могат да бъдат полезни средства като маски за сън, машина за звуци или Bluetooth високоговорител за прикриване на фоновия шум, книги и други предмети за рутинна релаксация преди сън, както и тапи за уши. Дори носенето на собствена възглавница може да помогне много, ако не представлява прекалено голямо неудобство.