header-banner

Диабет и загуба на слуха

диабет

Знаете ли, че диабетът е едно от най-разпространените заболявания, които засягат хората? Диабетът е основна проблемна тема в научната общност. Изследователите смятат, че вероятността лицата, страдащи от диабет, да развият загуба на слуха е два пъти по-голяма.

Какво представлява диабетът?

Диабетът е заболяване, което се проявява, когато нивото на кръвната захар (глюкозата) е твърде високо. Глюкозата в кръвта всъщност представлява основният ни източник на енергия и се извлича директно от храната, която консумираме. Панкреасът ни естествено отделя хормон, наречен инсулин, който помага на глюкозата от храната да попадне в клетките ни, за да бъде използвана за производство на енергия. В някои случаи организмът ни не произвежда достатъчно количество или изобщо не произвежда инсулин. Това води до задържане на глюкозата в кръвния поток и възпрепятства усвояването ѝ от клетките ни. С течение на времето излишъкът от глюкоза може да доведе до проблеми, свързани със здравето.

Здравословни проблеми при хората със слухова загуба

Медицинските специалисти са създали списък с рискови фактори по отношение на появата на загуба на слуха. Наскоро те добавиха диабета към този списък поради честотата на диагностициране на загуба на слуха при лица с диабет:

  • Възраст;
  • Генетика;
  • Високо кръвно налягане;
  • Сърдечно заболяване;
  • Деменция;
  • Диабет;
  • Ототоксични лекарства;
  • Силен внезапен шум (експлозии);
  • Продължително излагане на силен шум.

Свързаните с диабета слухови усложнения обикновено се проявяват по-рано от другите рискови фактори. Изследванията показват зависимост между количеството и степента на въздействие. По-високият резултат на хемоглобин А1ц поражда по-голям риск от загуба на слуха.

slider-banner

Как диабетът влияе на слуха?

Свързаната с диабета загуба на слуха се изследва и обсъжда от десетилетия. Някои учени смятат, че загубата на слуха е резултат от увреждане на кръвоносните съдове във вътрешното ухо. Освен това повишените нива на кръвната захар могат да увредят и влакнестите клетки, и нервите около вътрешното ухо. Вътрешното ухо не разполага с възможност за резервен приток на кръв, което го прави уязвимо към повишените нива на кръвната захар. Ако кръвоносните съдове са увредени, притокът на кръв намалява, което може да доведе до трайно увреждане на структурите във вътрешното ухо.  

Какво може да се направи, за да се намали риска от свързаната с диабета загуба на слуха?

Здравословният начин на живот и диетата са ключът към поддържане на нивата на А1ц и показанията на кръвната глюкоза в препоръчителните граници. Преди всичко намаляването на риска от свързани с диабета здравословни усложнения ще намали и риска от развитие на невросензорна загуба на слуха.

Освен това е важно хората с диабет редовно да изследват сърдечносъдовото си здраве, както и здравето на очите, бъбреците и ушите си. Периодичните прегледи могат да намалят риска от усложнения, свързани с диабета, и да идентифицират рано всички възникнали проблеми. Отговорното наблюдение на заболяването може да забави или дори да предотврати свързаните с него здравословни усложнения.

Ако имате въпроси или притеснения относно здравето на слуха си, свържете се с аудиолог, който ще Ви посъветва относно назначаването на изследване на слуха.