Как да извадя вода от ушите си?
Играта във водата може да е забавна за хора от всяка възраст. Докато лятото е страхотно време да се наслаждавате на плуване, цялото това пръскане може да доведе до улавяне и задържане на вода в ушите. Симптомите включват усещане за пълнота в ушния канал и усещане, че водата се плиска в ухото Ви. Може да се случи в едното или и в двете уши.
Когато водата не изтече от само себе си, това може да доведе до случай на външен отит, ушна инфекция, позната още като ухо на плувец.
Защо водата се задържа в ушите ми след плуване?
Водата може да се задържи в ухото, поради редица причини, включително тесен ушен канал или понеже е уловена от нещо вътре в ушния канал, като прекомерно количество ушна кал или друг чужд предмет.
На всеки ли се случва или някои хора са по-податливи?
Деца и възрастни, които прекарват много време във водата, са под повишен риск. Но улавянето на вода в ушите може да се случи всеки път, когато влезете под вода. Понякога преобръщането, като при салто или челна стойка, може да доведе до вода в ушите Ви.
Опасно ли е, когато водата заседне в ушите Ви?
Понякога. Ушите Ви секретират восъкоподобна, водоотблъскваща субстанция, позната като церумен (ушна кал), така че повечето пъти водата нежно ще изтече от само себе си. Когато не го направи, може да започнат да растат бактерии и да предизвикат „ухо на плувец“.
Благоприятни среди за бактериален растеж включват мокри и влажни условия, одрасквания и наранявания в ушния канал или реакции от алергии и кожни състояния.
Първоначални симптоми на състоянието „ухо на плувец“ може да са леки и да включват:
- Сърбеж и зачервяване в ушния канал;
- Лек дискомфорт;
- Болка в ухото;
- Изтичане на ясна течност без мирис.
Ако изпитвате тези симптоми, отидете при личния си лекар незабавно. Ако водата е заседнала в ухото Ви дни и дори седмици, също посетете лекаря си.
Как да го предотвратите?
Ако в ушите Ви е заседнала вода след като сте плували или сте се къпали, може да носите тапи за уши или да говорите с лекаря си за закупуване на тапи за уши, проектирани специално за употреба във вода. Тези тапи могат да са по-скъпи от обикновените, защото се нагласят специално по отливката на ушите Ви, могат да се мият и използват многократно.
Съвети за изваждане на вода от ушите
Ако се случи така, че в ушите Ви се задържи вода, не вмъквайте нищо в ушния канал, за да ѝ помогнете да изтече. Използването на памучна клечка за уши или друг предмет – дори пръста Ви – може да вкара обструкциите по-дълбоко в канала и да пробие тъпанчето Ви. Може и да одраска защитния восъкоподобен слой в ушния канал, създавайки място, където могат да растат бактерии.
Вместо това, изпробвайте следните съвети:
- Наклонете главата си към засегнатото ухо и нежно издърпайте ушната си мида;
- Движете челюстта си, като се прозявате или дъвчете дъвка. После наклонете засегнатото ухо към земята;
- Поемете дъх, защипете носа си с пръсти, затворете устата си и нежно издишайте, за да отворите Евстахиевите си тръби;
- Легнете на една страна за няколко минути, като засегнатото ухо почива върху мека памучна кърпа;
- Съберете ръката си в шепа и я поставете върху ухото си, с дланта към него. Наклонете главата си към земята, докато нежно избутвате и отпускате ръката си напред-назад, за да създадете засмукване;
- Използвайте топлина. Починете засегнатото ухо върху топъл компрес или издухайте топъл въздух от сешоар (на ниска степен) в ушния канал;
- Използвайте капки водороден пероксид, налични в повечето аптеки, или си направете свой собствен с равни части оцет и алкохол;
- Моля, обърнете внимание: Изпробвайте това, само и единствено ако НЯМАТЕ инфекция на ушите, спукано тъпанче или тъпанчеви тръби.
Ако тези техники не проработят, ако изпитате болка или вдигнете температура, веднага се свържете с лекар.