header-banner

Как да намалите шума в дома си?



Вашият дом е вашето убежище, в което често се чувствате най-удобно, спокойно и непринудено. След дълъг работен ден, тичане по задачи или може би дори след завръщане от пътуване, няма по-приятно усещане от това да се приберете в дома си. Въпреки това домовете ни са пълни с устройства, генериращи шум. Намаляването на шума в дома ви може да има много положителни ефекти за Вашите разговори, както и за цялостното Ви здраве и благополучие.

Нежеланият шум може да причини стрес и безсънни нощи, а също така може да повлияе на емоционалното Ви състояние. Това е невидимият враг, с който много собственици на жилища просто се примиряват, защото може би не знаят, че съществуват решения. Нивото на шума в дома Ви може да повлияе на разговорите и дори на силата на звука, която предпочитате за слушането на телевизора или любимата си музика. Несъзнателното увеличаване на силата на звука не е решение, тъй като това може да доведе до цялостно увеличаване на излагането на шум и да породи по-сериозен риск за здравето на слуха Ви.

Това, което може би не знаете, е колко шумен може да бъде Вашият дом. Ако се намирате в къща или апартамент с две стаи, тези звуци могат да се окажат двойно повече!  Всяко устройство в дома Ви допринася за нивото на шума в заобикалящата среда. С течение на времето този постоянен шум на ниско ниво може потенциално да навреди на слуховите Ви клетки. Има начини да тествате излагането си на шум чрез безплатни приложения за телефони с iOS и Android, като например Decibel X, NIOSH Sound Level Meter и Too Noisy Pro. Най-добрият начин да ограничите постоянното излагане на ниско ниво на шум е да шумоизолирате дома си. Въпреки че това звучи като скъпо решение, има някои сравнително евтини начини да подобрите нивата на шума у дома.

Знаете ли, че учени от Минеаполис са изградили помещение, наречено Анехова камера, позволяващо пълна тишина? 

Тази стая е известна като най-тихото място на земята! 

В собствените ни домове пълната тишина не е цел, а по-скоро стремеж към намаляване на шумовете. Като следвате тези бързи съвети и решения, може да се окаже, че ще направите дома си по-тих, отколкото някога е бил, както и че бихте могли да избегнете ненужно увреждане на слуха си.

Нискобюджетни подобрения на интериора

Пердета/завеси

Използването на тежки тъкани за покриване на прозорците ще намали уличния шум навън, както и ще действа като шумозаглушител за звуците, които се генерират в дома.

Килими

Килимите или мокетът са друг отличен звукоизолатор. Дървените настилки от твърда дървесина могат да действат като основа на барабан, позволявайки на звуците да се разпространяват из цялата къща.

Рафтове за книги

Ако все пак делите една стена със съседа си, най-добре е да подредите стените с рафтове за книги и стенни декорации. Библиотеката ще заглуши допълнително шума, ако е изцяло запълнена с книги - още един чудесен звукоизолатор.

Стенни закачалки

Картините и гоблените са друг чудесен звукоизолатор на стената.

Разположение на мебелите

Начинът, по който са разположени мебелите, може да помогне за разпространението на звука в дома Ви. В днешно време повечето съвременни домове са с отворен план, но имайте предвид, че този дизайн позволява на звуците да преминават свободно през цялото пространство, защото на пътя им стоят малко прегради.  Ако леглото или диванът ви са разположени до външна или обща стена, помислете дали да не ги преместите до друга стена или леко да ги отдалечите от мястото, за да не седите директно до нея.

Звукоизолиране на пералното помещение/климатика

Има места и предмети в дома ни, които спомагат за появата на най-много шум. Това са пералното помещение и климатикът. През последните години пералните помещения са се изместили от мазето и обикновено се намират на основните етажи или в близост до спалнята. Предлагаме Ви да инвестирате в звукоизолиращ панел за вратата на пералното помещение и евентуално дори за климатика, за да подобрите общото ниво на околния шум в къщата.

По-старите къщи имат огромно очарование, но звукоизолацията в миналото не е била толкова усъвършенствана, колкото е днес. Освен това, в зависимост от годините на Вашия дом, възможно е някои неща да са се изместили леко, позволявайки на въздушния поток, а оттам и на звука, да преминава свободно през пукнатини и цепнатини в дома Ви. Ето няколко бързи подобрения, които можете да направите, за да осигурите силна звукоизолация за дълги години напред.

Уплътняването на всеки малък отвор, през който въздухът и шумът могат да навлязат в помещението, е най-евтиният, най-бързият и най-ефективният начин за блокиране на шума. Можете да проверите за наличие на звукови пролуки, като затъмните стаята, за да видите къде прониква светлина, а следователно и звук.

Бързи подобрения на дома

  • Закупуването на гумени или коркови подложки с дебелина ½ см и монтирането им под краката или ъглите на големи тежки уреди ще спре предаването на вибрациите към пода;
  • Преместете уредите на поне 2 см от стените;
  • Помислете за използването на гумени подложки под по-малките уреди, под стойките за съдове, в близост до печката и мивката, за да намалите рязкото дрънчене на кухненски съдове, прибори и пособия върху твърди повърхности.

Врати

  • Наличието на солидни врати в дома Ви ще гарантира, че през тях преминава по-малко звук. Вместо да инвестирате в нови врати, можете да проверите за висококачествени антикварни или запазени такива в магазините за втора употреба и архитектурните складове;
  • Друг чудесен инструмент за уплътняване на всички пролуки между вратите е лентата за защита от атмосферни влияния;
  • С помощта на уплътнител за врати или гумени уплътнения за прагове можете да затворите пространството под вратата;
  • Поставете уплътнения на прозорците, за да осигурите херметическо затваряне;
  • Прозорците с двойно стъкло осигуряват забележимо по-добра звукоизолация благодарение на въздушната кухина между двете стъкла.

Озеленяване

  • Засаждането на дървета или жив плет е добър начин за възпиране на шумовете от автомобилния трафик, а също така действа като визуален блокиращ елемент по отношение на източника. Иглолистните и вечнозелените дървета са най-ефективните целогодишни шумозащитни системи;
  • Оградите също действат като бариера за звука, уверете се, че са възможно най-здрави и непрекъснати за максимално намаляване на шума;
  • Друг начин за туширане на звука е чрез декоративни видове растения, които шумолят от вятъра, осигурявайки ефект на бял шум. Наличието на фонтан също ще свърши работа;
  • Най-очевидното решение би било да преминете от механизираните инструменти за поддържане на тревната настилка към старомодните градински гребла, бутащи косачки и ножици за подстригване.