Как да почиствате ушите си, без да използвате клечки за уши
Как да почиствате ушите си, без да използвате клечки за уши
Тялото произвежда ушна кал, също позната като церумен, за да улови прах и бактерии в ушите Ви. Тъй като се самопочиства, премахването на ушна кал от ушите Ви не е необходимо. Пъхането на клечки за уши или други предмети в ушите води до риск от увреждане на тъпанчевата мембрана или ушния канал.
Церуменът е полезен, поради няколко причини:
- Улавя праха и боклучетата, преди да навлязат твърде дълбоко в ухото ви
- Абсорбира мъртвите кожни клетки
- Предотвратява изсъхването на кожата в ухото
- Спира инфекции и бактерии от навлизане във вътрешното ухо
Ушната кал е напълно естествена и полезна за функцията на тялото, но понякога може да се натрупа и да причини дискомфорт. Прекомерното натрупване на ушна кал, медицински е познато като церуминоза и може изцяло или частично да блокира ушния канал.
Ако страдате от запушени или блокирани уши от твърде много ушна кал, инстинктивно ще искате да ги почистите.
Изкушаващо е да използвате клечки за уши – все пак, те са с идеалната форма за влизане в ушите Ви, но не се поддавайте на това изкушение! Клечките за уши могат да навредят на ушите Ви. Вкарването на клечки за уши или други предмети в ухото може да увреди тъпанчето, ушния канал или да избута ушната кал по-навътре в ухото. Това затруднява още повече премахването и увеличава риска от инфекции на ухото.
Има по-добри начини да почистите ушите си, без да използвате клечки за уши. Ако ушният Ви канал е напълно блокиран, най-добре е да се консултирате с лекар или специалист по слуха - аудиолог. Вътрешното ухо е деликатна структура и изисква професионалист за правилното премахване и лечение.
Начини за премахване на ушната кал, без да използвате клечки за уши
Медицински зехтин
Да започнем с природно домашно лечение. Открито е, че зехтинът смекчава ушната кал, която се е втвърдила в ушния канал, така че тя да излезе лесно. Поставете две или три капки медицински зехтин в ухото с пипета. Направете това три до четири пъти на ден за три до пет последователни дни. Препоръчително е да лежите с глава, обърната на една страна за няколко минути – позволявайки на зехтина да попие ефикасно. През следващите седмици ушната кал трябва да се размекне и, в крайна сметка, да падне от ушите Ви.
Топла влажна кърпа
Ако сте по-фокусирани върху премахването на ушната кал поради козметични причини, това е най-безопасният начин да почистите външното си ухо. Използвайте топла, влажна кърпа – поставете пръста си вътре и я прокарайте през кривите на ухото си. Ще уловите излишните ушна кал и замърсявания ефикасно, без да рискувате увреждане на вътрешното ухо.
Важно: Вкарването на предмети в ухото Ви за почистване е неправилно. Свещи за уши, пинсети и спринцовки вредят повече, отколкото помагат, особено когато не знаете какво правите с тях. Също така няма медицински доказателства, които да предполагат, че свещите за уши вършат работа.
Посетете специалист за безопасно премахване на ушната кал
Въпреки че по-горните методи може да помогнат за облекчаване на дискомфорта от натрупването на ушна кал, необходимо е да се консултирате със специалист по премахване на ушна кал. Зехтинът само смекчава ушната кал, а не я премахва изцяло, докато влажните кърпи не са ефикасни за премахване на блокажи от ушна кал. Специалист по слуха може да използва методи за овлажняване или микросукция, за може безболезнено и безопасно да премахне ушната кал при запушени ушни канали.
Посетете ушна клиника и се консултирайте с аудиолог, за да откриете причината за натрупването на ушна кал. Имате повишен риск от инфекции на ушите, когато използвате предмети като клечки за уши в ушите си, за да ги почистите. Увреждането на ушния канал увеличава вероятността от бактериални или гъбични инфекции, което води до прекомерно натрупване на течности, което може да доведе до загуба на слуха. Ще имате нужда от антибиотично лечение за инфекциите на ушите, тъй като, оставени нелекувани, те могат да доведат до по-тежки инфекции на средното ухо.
Както при повечето проблеми със здравето, най-добре е да се погрижите и за този бързо, преди да се влоши. Потърсете професионален съвет колкото е възможно по-скоро, ако усещате дискомфорт в ушите.