header-banner

Как правилно да почиствате ушите си?



Според текущото мнение на водещи медицински специалисти има само една истинска причина да почиствате ушите си: прекомерното натрупване на ушна кал. Това е известно в медицинските кръгове като церумен. Симптомите включват усещане, че ухото Ви е запушено, частична загуба на слуха, болка или усещане за пълнота в ухото, тинитус или сърбеж и дренаж на ухото. Натрупването на ушна кал е нормален и естествен процес, който е необходим за здравето и благосъстоянието на ухото. Също така, обикновено ухото се почиства само. Въпреки това, има определени обстоятелства, при които ушна кал може да се натрупа прекомерно и да причини запушване на ушите.

Защо ухото ми е запушено? 

Може да се окаже, че ухото Ви е запушено поради редица причини, освен церумен. Запушване може да възникне в резултат на блокиране на въздушния поток в евстахиевите тръби, отклонения в налягането на средното ухо, както и следствие от проблеми със синусите и настинки. Маневрата на Валсалва (при която човек държи носа си запушен и изтласква въздуха навън, докато ушите му изпукат) трябва да служи за облекчаване на всяко запушване, причинено от блокиране на въздушния поток и разлики в налягането. Използването на топъл компрес или вдишване на пара може да помогне за облекчаване на запушването на ушите, свързано с настинка и проблеми със синусите. Ако запушването на ухото Ви не е резултат от някое от изброените по-горе, то много вероятно е в следствие на церумен, и ще се наложи почистване на ухото. Наблюдаваните симптоми на прекомерно натрупване на ушна кал могат да включват дренаж или секреция от ухото, както и миризма, идваща от засегнатото ухо.

Как да почистите ушите си? 

Посещението при Вашия лекар е най-безопасният начин за отстраняване на прекомерното натрупване на ушна кал. Ако за първи път се сблъсквате с проблема, препоръчително е да потърсите лекарско мнение, свързано с причините. Вашият лекар може да почисти ушите Ви правилно, като използва различни техники и инструменти, включително смукателно устройство, ушна кюрета, форцепс или дори чрез професионално промиване на ушите.

slider-banner

Почистване в домашни условия 

Има няколко безопасни и лесни начина, по които можете да си почистите ушите у дома. Първият е използването на влажна кърпа. Изтрийте външната страна на ухото си с топла, влажна кърпа и отстранете излишната или течаща ушна кал. Това също ще помогне за омекотяването на ушната кал вътре в ухото. 

Омекотители за ушна кал 

Има различни капки, които могат да бъдат закупени в аптеките, и които могат да послужат за омекотяване на прекомерното натрупване на ушна кал и да намалят запушването. Те могат да бъдат направени от голямо разнообразие от различни разтвори, включително минерално масло, бебешко олио, физиологичен разтвор или глицерин. Водородният пероксид също е често срещана съставка в някои омекотители за уши, но е препоръчително да се консултирате с лекар, преди да използвате омекотители от този вид. Това е така, защото в случай, че симптомите не са причинени от прекомерно количество ушна кал, а от нещо по-сериозно, водородният пероксид може потенциално да влоши проблема. 

Спринцовки 

Не се притеснявайте. Не са толкова остри, колкото звучат! Спринцовките за промиване на ушите обикновено са с форма на луковица, за да съхраняват течност. Те могат да се използват за напояване на ухото с вода или солен разтвор. Спринцовките не са ефективен метод, когато се използват самостоятелно; те трябва да се използват в комбинация с някакъв вид омекотител за ушна кал. Той трябва да се нанася най- малко 15 минути преди използването на спринцовки. Винаги трябва да използвате топла вода или такава с телесна температура, за да избегнете замайване.

Как НЕ трябва да почиствате ушите си!

Почистването на ухото е практика, която трябва да се извършва само в краен случай и с правилните инструменти. Ухото има вграден механизъм за самопочистване, което означава, че не е необходимо рутинно почистване. Това може да противоречи на практиката, която мнозина са прилагали през целия си живот.

НЕ използвайте клечки за уши 

Съветът, който най-често се цитира от ушните специалисти, е да не поставяте в ухото си нищо по-малко от лакътя си. Така че, без фиби за коса или ключове, моля! Клечките за уши се считат за обща опасност за здравето на ушите на населението, защото те често се използват неправилно. Вкарването на нещо малко в ухото може всъщност да изтласка засегнатата ушна кал по-дълбоко в ушния канал, увреждайки тъпанчето и причинявайки по-сериозно запушване. Те също така представляват риск от перфориране на тъпанчето, когато се вкарват твърде дълбоко. Ако искате да използвате клечки за уши, ограничете използването им до почистване на външната част на ухото. Това може да се постигне и с горепосочената топла, влажна кърпа.

Правилно промиване на ухото 

Не трябва да се опитвате да промивате ухото си със спринцовка или омекотители за ушна кал ако имате диабет, понижена имунна система или подозирате, че имате спукано тъпанче. Ако изпитвате някой от тези проблеми, винаги трябва да се консултирате с Вашия лекар, преди да опитате каквото и да е домашно лечение.

Свещи за уши 

Свещите за уши многократно са се проваляли в проучванията, в опит да се докаже способността им да премахват ушна кал. Те също могат да влошат проблема, ако восъкът от свещта влезе в ухото.

Поддържайте безупречно здравето на ушите си

Почистването на ушите, описано по-горе, обикновено се прилага само в краен случай и най-добре да се извършва от медицински специалист или поне след консултация с такъв. Има още няколко начина, по които можете да се грижите за здравето на ушите си и вероятността, да се прибегне до медицинска помощ, да бъде сведена до миниум. Ако плувате, е добре да поддържате ушите си сухи. Това ще помогне за предотвратяване натрупването на бактерии и ушни инфекции. Знаете ли, че редовните упражнения също могат да повлияят на здравето на ушите Ви? Доброто кръвообращение е от жизненоважно значение за правилното функциониране на ушите, което прави всякакъв вид активна сърдечно-съдова дейност голяма благодат за ушите! Разбира се, редовен преглед е отличен начин да поддържате под контрол слуха си и общото здраве на ушите си.