header-banner

Какви са степените на слуховата загуба?



Просто казано, тежестта на загубата на слуха се измерва по два начина – колко силно трябва да е нещо, преди да можете да го чуете, и кои честоти са Ви по-трудни за чуване (като високочестотните женски гласове, в сравнение с тези на мъжете).

Докато хората остаряват, например, често се губи част от слуха за високите честоти. Но загубата на слуха е сложна и уникална при всеки човек и се променя с времето. И понеже дори леката загуба на слуха се свързва с когнитивен упадък, е препоръчително всяка слухова загуба да бъде лекувана със слухови апаратчета или други мерки, без значение от възрастта на човека.

Как се измерва звукът?

Силата на звука предимно се измерва в единици, наречени децибели (dB). Например, ето децибелите на някои чести звуци:

  • Дишане: 10 dB
  • Нормален разговор: 40-60 dB
  • Косачка за трева: 90 dB
  • Рок концерт: 120 dB
  • Изстрел с огнестрелно оръжие: 140 dB

Продължителното излагане на звуци по-шумни от 85 dB може да причини увреждане на слуха. Звук със 120 dB е неприятен, а 140 dB е прагът на болката. Това е познато като загуба на слуха, индуцирана от шум.

Другият начин, по който се измерва звука, е честотата. Тя се измерва в херцове (Hz). Когато се изследва способността за чуване се измерва диапазон от 250 Hz до 8000 Hz, понеже обхваща честотите на речта – най-важните честоти за комуникация.

Степени на загуба на слуха

Когато се измерят заедно от специалист, dB и Hz Ви казват загубата на слуха във всяко ухо.

Съвсем лека загуба на слуха

Това е, когато не можете да чуете звуци, по-тихи от около 15-20 dB, като шепот или шума на листата. Докато това е под границата, която повечето клиницисти използват, за да диагностицират загуба на слуха при възрастни, това ниво на загуба на слуха може да затрудни слушането на речта. При децата, всъщност, това ниво на загуба на слуха обикновено се лекува със слухови апаратчета, за да се помогне на речевото и езиковото развитие.

Лека загуба  на слуха

Ако разговорите на четири очи са нормални, но имате трудности с разбирането на някои думи, когато има много фонов шум, може да имате лека загуба на слуха. Технически казано, тя се определя като загуба на слуха между 26 и 40 dB в честотите на речта.

Умерена загуба на слуха

На това ниво често карате хората да повтарят думите си по време на разговор – лично или по телефона. Хората с тази степен на загуба на слуха не могат да чуят звуци, по-ниски от 40-69 dB. И леката, и умерената загуба на слуха обикновено могат да бъдат лекувани ефективно със стандартни слухови апаратчета.

Тежка загуба на слуха

Ако не можете да чуете как хората говорят, без да използвате слухово апаратче или други инструменти, и разчитате на четенето на устни, за да разберете разговора, може да имате тежка загуба на слуха. Хората с тази степен на загуба на слуха не могат да чуват звук, по-нисък от 78-94 dB.

Пълна загуба на слуха

Ако имате пълна загуба на слуха, можете да чуете само изключително шумни разговори и звуци – и дори тогава е трудно да ги разберете без слухово апаратче или кохлеарен имплант. Може да предпочитате да използвате езика на знаците, за да комуникирате. Хората с тази степен на загуба на слуха не могат да чуят звук, по-нисък от 95 dB.

slider-banner

Как се измерва загубата на слуха?

Как да разберете, че имате загуба на слуха – и до каква степен? Не предполагайте и не се опитвайте да лекувате неспособността си да чувате с продукти без лекарско предписание или от Интернет. Вместо това си запишете час при квалифициран лекар. Семейният Ви лекар може да успее да Ви насочи.

Лекарят по слуха ще приложи поредица изследвания. Резултатът от изследването е познат като аудиограма, графика на най-тихите звуци, които сте чули по време на изследването.

Нивата на слух в двете уши трябва да са сходни

Обикновено степента на загуба на слуха е подобна и в двете уши. Когато има загуба на слуха и в двете уши, но едното ухо е значително по-зле, това е известно като асиметрична загуба на слуха и понякога има медицинска причина.

Въз основа на резултатите и информацията за живота Ви, която предоставите, лекарят ще може да препоръча лечение, което може да включва закупуване на слухови апаратчета и слухова терапия. Помнете, че нелекуваната загуба на слуха Ви поставя под риск от развитие на други проблеми със здравето, включително депресия, деменция и болест на Алцхаймер.

Добрите новини? Все повече проучвания показват, че слуховите апаратчета могат да направят много повече от това да Ви помогнат да чувате. Те могат да подобрят и здравето Ви.