header-banner

Какво е децибел?



Тихият шепот на внука Ви, който споделя тайна, силният звук на сирената на пожарната кола, успокояващата мелодия на любимата Ви песен по радиото… Как измерваме интензивността на звуците, които те издават? Вижте скромния децибел - логаритмичен начин за описание на съотношението между мощност, звуково налягане и напрежение.

Децибелите измерват интензивността на звука (амплитудата)

Звукът е енергия, която се разпространява на вълни. Тя може да бъде измерена по два начина: честота и амплитуда.

Честотата, отчитана в херцове (Hz), измерва броя на звуковите вибрации за една секунда. В ежедневието това съответства на това колко ниско или високо е нивото на звука. Например детският глас е с висока честота. От здравословна гледна точка много възрастни хора развиват така наречената високочестотна загуба на слуха, което затруднява чуването на звуци с по-висока честота.

Амплитудата, отчитана по скалата на децибелите (dB), измерва налягането или силата на звука. Колкото по-голяма е амплитудата на един звук, толкова по-силен е той. В ежедневието често възприемаме това като сила на звука.

Децибелите нарастват лавинообразно

Децибелите се измерват логаритмично. Това е начин за отчитане или измерване на нещо, което се увеличава бързо или експоненциално. Например всяко увеличение с 10 dB по децибелната скала е равно на 10-кратно увеличение на нивото на звуковото налягане (SPL). Почти пълната тишина се изразява като 0 dB, но звук, измерен на 10 dB, всъщност е 10 пъти по-силен. Ако звукът е 20 dB, той е 100 пъти по-силен от почти тихата среда.

Тази информация е важна за разбиране, тъй като Ви помага да осъзнаете колко силно е нещо в действителност, когато разглеждате диаграмите в dB.

slider-banner

Нива на децибелите на често срещани звуци

Сама по себе си обаче информацията, че звукът на нещо е "85 dB", не е особено полезна, ако не сте специалист по слуха. 

По-долу ще откриете информация за нивото на звука, характеризиращо често срещани дейности от ежедневието:

Например, огнестрелните оръжия са значително по-силни от интензивния градски трафик - увеличението от 85 до 150 dB е експоненциално по-силно. Ето защо е известно, че огнестрелните оръжия са значително вредни за слуха и че защитата на слуха е задължителна, за да се избегне развитието на състояние, наречено "ухо на стрелеца".

  • Нормален разговор - 60 dB
  • Интензивен градски трафик - 85 dB
  • Косачка за трева - 90 dB
  • Плейър със слушалки при максимална сила на звука - 105 dB
  • Сирени - 120 dB
  • Концерти - 120 dB
  • Спортни събития - 105 до 130 dB (в зависимост от стадиона)
  • Фойерверки - 140-160 dB
  • Огнестрелни оръжия - 150 dB и повече

Измерване на загубата на слуха в децибели

Загубата на слуха се измерва отчасти чрез най-ниското ниво на децибелите, които сте в състояние да чуете. Например човек с нормален слух може да чуе шумолене на листа и капеща вода (~10 dB), но човек с лека загуба на слуха не би могъл. Другият фактор е честотата или височината на звука. Някои хора губят способността си да чуват на по-високи честоти, а други - на по-ниски честоти. Съществуват много възможни комбинации от загуба на децибели и честоти, като всички те могат да бъдат нанесени на аудиограма, показваща степента на загуба на слуха на дадено лице, която варира от лека до дълбока. Например лице с умерена загуба на слуха трудно чува звуци, по-тихи от около 50 dB.

Децибели и загуба на слуха, предизвикана от шум

Децибелите биха могли да бъдат просто още един измерител, ако не беше вредното въздействие на силния шум върху слуха ни. Независимо дали става въпрос за еднократно излагане на силен взрив или за ежедневно излагане на прекалено шумно работно място или хоби, нашият слух страда от последствията. Този вид загуба на слуха е известен като шумова загуба на слуха (NIHL).

Експертите твърдят, че всеки човек е податлив на увреждане на слуха в резултат на излагане на шум. Според тях приблизително 15% от хората на възраст между 20 и 69 години страдат от загуба на слуха, която може да е причинена от излагане на силен шум на работното място или при дейности в свободното време.

Колко силен е твърде силният шум?

Ако се намирате на шумно място и се притеснявате, че това може да доведе до загуба на слуха, има два бързи начина да прецените ситуацията: първо, използвайте приложение за измерване на звука чрез смартфон или следвайте общопознатите правила.

Хората със загуба на слуха трябва да бъдат внимателни

Хората, които носят слухови апарати, също трябва да се съобразяват с нивата на dB в околната среда. Слуховите апарати и други устройства усилват звуците в околната среда, така че Вашият останал слух е податлив на увреждане, предизвикано от шума, точно както на всички останали. Рискувате да загубите остатъчния си слух, когато сте в близост до силни звуци.

Макар че може да е изкушаващо да изключите устройствата си, мислейки, че това ще Ви послужи като защита, помислете отново. Повечето от тях не прилягат достатъчно плътно в ушния канал, за да блокират опасните звуци, и когато са изключени, могат да Ви попречат да чуете желаните такива - като автомобили на спешна помощ, музика от концерт или водещия на спортни състезания.

Най-добрият вариант е да работите със специалист по слухопротезиране, за да определите подходящата защита на слуха за вида дейност, в която ще участвате или която ще посещавате. Използването на съответните средства за защита на слуха ще Ви позволи да носите слуховите си апарати безопасно и да чувате света около Вас.