
Какво е шумово замърсяване?

Пищящо дете, телевизор, кънтящ в дневната, прахосмукачка, силна музика от стаята на тийнейджъра Ви: пълният дом може да е източник на постоянен шум. След като излезете навън, има дори още повече шумово замърсяване. В средностатистическия ден може да чуете шумово замърсяване в квартала си, което включва косачката за съседа, клаксоните на автомобилите, лаещи кучета, сирени, може и дори оглушителните звуци на строителна площадка или работен обект – трион, дрелка, възвратен чук.
Добре дошли в модерния – и много шумен – свят. Освен ако не живеете в тиха селска местност, сте запознати с феномена шум от околната среда, често наричан шумово замърсяване.
Пасивните звуци са вредни
Шумовото замърсяване често се нарича „модерната невидима чума“, поради добри причини. Може да не се вижда, но определено се чува. Нарушава спокойствието ни почти навсякъде, където отидем – и през деня, и през нощта. Освен че води до загуба на слуха, то въздейства и върху физическото, и психическото ни здраве.
Чували сте за пасивно тютюнопушене. Време е да помислите за шумовото замърсяване като пасивен звук. Вредно е и почти е неизбежно в повечето градски региони.
Какво е шумово замърсяване?
Шумовото замърсяване е състояние на прекомерен шум, което „сериозно вреди на човешкото здраве и пречи на ежедневните дейности на хората в училище, на работа, у дома и при почивка“, според Световната здравна организация (СЗО).

Колко често срещано е шумовото замърсяване?
Колко голям проблем е прекомерният шум? Според Американската асоциация по реч, език и слух (ASHA), 30 милиона американци са изложени на опасни нива на шум ежедневно, увеличение с 10 милиона от едва няколко години по-рано. И, разбира се, много милиони повече са повлияни от шумовото замърсяване в световен мащаб, така че би било уместно да кажем, че шумът от околната среда е нарастващ световен проблем.

Източници на шумово замърсяване
Това зависи изключително много от мястото на което живеете, професията и хобитата Ви. Механик, който живее до натоварено кръстовище и често пътува с метрото, ще се сблъска с повече шумово замърсяване, отколкото, някой който работи в офис, живее в предградията и шофира сам през повечето дни.
Това са главните източници на шумово замърсяване:
- Строителни обекти: Това е най-очевидният пример, когато повечето хора мислят за шумовото замърсяване, понеже всички сме живели близо до или сме вървели край шумни строителни обекти, които разчитат на тежки машини, като кранове, бетонобъркачки, товарачки и възвратни чукове, които произвеждат много силен и почти постоянен шум;
- Усилен звук: Партита, концерти, клубове, стадиони и други подобни места и ситуации са забавни за посетителите, но не толкова забавни за хора от околните квартали, които трябва да слушат постоянен шум, особено когато в тези събития са включени тонколони. Шумните коли и говорители също добавят към какофонията;
- Трафик: Транспортът е навсякъде, особено в големите и претъпкани градове. Хората, които живеят близо до магистрали, често биват засегнати от шумовото замърсяване, което включва двигатели на автомобили, сирени на спешни автомобили, клаксони и силна музика, заедно с общото профучаване на преминаващия трафик;
- Самолетен трафик: Хората, които живеят близо до летища, често трябва да се справят с шумово замърсяване от излитащи и кацащи самолети. Подобно, хора и семейства, живеещи близо до влакови релси, също трябва да се справят с клаксони и тежки превозни средства ежедневно;
- Индустриални машини: Пещите, компресорите, генераторите и крановете в индустриалните обекти са най-вредни за тези, които работят във фабрики;
- Източници на шумово замърсяване у дома: Отвън това може да включва косачки, мотоциклети, духалки за листа, алармени звуци и други. Вътре - лаещи кучета, шумни електроуреди и множество аудио и видео говорители, работещи едновременно.
Ефекти на шумовото замърсяване върху здравето
Бивали ли сте раздразнени, когато чуете аларма на автомобил да се включи без причина? Ами лаещо куче? Сирена на линейка? Не е необичайно хората в големите градове да чуват всички тези звуци едновременно, плюс останалите звуци на града. Това е стресиращо преживяване, а хроничният стрес е нездравословен. Тези шумове Ви разсейват от това, което правите, нараняват слуха Ви и може да Ви държат будни нощем, водейки до лишаване от сън.
„Хроничният шум от околната среда може да причини множество странични здравословни ефекти, включително нарушения на съня, раздразнителност, загуба на слуха асоциирана с шум, сърдечносъдови заболявания, ендокринни ефекти и увеличен риск от диабет“, твърдят авторите на доклад за шумовото замърсяване в САЩ.
Всички от следните резултати са свързани с прекомерно излагане на шум:
- Загуба на слуха, причинена от шум;
- Тинитус, също наричан шум в ушите;
- Нарушения на съня (шумът Ви влияе, дори докато спите);
- Сърдечни заболявания и диабет;
- Болка и умора;
- Лошо представяне на работа или в училище;
- Раздразнителност и агресия;
- Проблеми с речта;
- Хормонални отговори (стресови хормони) и техните последици върху човешкия метаболизъм и функцията на имунната система.
Застъпничество срещу шумовото замърсяване
Има малка, но нарастваща, осъзнатост на шумовото замърсяване и неговите ефекти върху здравето и слуха ви. Някои организации са посветени на увеличаването на безопасността и тишината в шумния ни свят. Например, Силенсити е базирана в Ню Йорк организация, която повдига внимание към въпроса за шумовото замърсяване и търси ресторанти и обществени пространства, в които гражданите могат да се насладят на тихо и безопасно оттегляне от шума. Базираните в Обединеното кралство Пайпдаун са посветени на елиминиране на тази дразнеща музика, от която не можем да избягаме, докато вечеряме навън или пазаруваме. Noice-Free America се застъпва за публична и политическа осъзнатост за вредите от шумовото замърсяване.
Защита от шумовото замърсяване
Това определено са значими ходове и по-осезаеми мерки са необходими във всички шумни градски центрове. Междувременно, има стъпки, които можете да предприемете, за да защитите слуха и здравето си от опасното шумово замърсяване.
- Знайте кога звукът е твърде силен. Много шумове могат да причинят вреда (тези над 80 децибела), включително двигатели на самолети, косачки, мотоциклети, верижни триони, моторни лодки и лични стерео уреди. Ако трябва да повишите гласа си в крясък над шума, за да Ви чуе човек, отдалечен на една ръка разстояние, шумът вероятно е в този диапазон;
- Но не само „силният“ шум допринася за шумовото замърсяване, а и натрупващите се шумове на градския живот, събиращи се в един средностатистически ден, който рядко е тих или мирен. Знайте как собственото Ви поведение може да допринася за проблема и как можете да намалите шумовото замърсяване с малки промени: Не форсирайте колата си, използвайте килими в апартамента си и търсете инструменти и електроуреди с по-ниско ниво на шум. NIH има и други идеи, включително изключване на музиката или телевизора, когато не ги използвате, и засаждане на дървета, за да създадете буфери срещу шума;
- Когато сте ангажирани в шумна работа или забавление, носете уреди за защита на слуха, като тапи или слушалки за уши. Законът изисква те да бъдат обозначени със степен на предпазване, която се базира на представянето им, установено при идеални лабораторни условия, така че помнете това, докато пазарувате. Един от най-шумните и най-вредните звуци на планетата е от огнестрелни оръжия;
- Ако смятате, че може да имате загуба на слуха, изследвайте се и се лекувайте възможно най-скоро.