header-banner

Какво разкрива изследването на слуха?



Ако сте си записали час за изследване на слуха, може да се чудите какво влиза в него и какво показва то. Изследването на слуха може да се извърши при хора от всички възрасти, от тези в старческа възраст до малки деца. Правилното възприятие на звуците е съществено за развитието, особено на езиковите и социалните умения, и всички проблеми трябва да бъдат идентифицирани рано. Има много части от ухото, които участват в процеса на чуване и много неща могат да се объркат – било то поради инцидент, травма или генетични фактори, или дори комбинация от всички три.

Твърде лесно е да приемате слуха си за даденост на всяка възраст и да мислите, че той ще продължи да е нормален. Що се отнася до здравето ни, други части на тялото често взeмат приоритет, включително зрението, сърцето, кръвното налягане и други. Но слухът ни често бива пренебрегван и оставен назад, що се отнася до прегледи и скрининг.

Ако подозирате, че Вие или някой в семейството Ви, от бебе до родител или баба или дядо, може да има проблеми със слуха си, то тогава е време за изследване на слуха. Специалист по слуха ще проучи слуха Ви и, ако има проблем, ще Ви предложи решение. 

Колко чести са проблемите със слуха?

Може да е изкушаващо да мислим, че проблемите със слуха не са голям проблем, но фактите говорят друго. В световен план се изчислява, че 430 милиона души имат нужда от изследване на слуха и лечение на затруднения, които изпитват. Счита се, че това число ще скочи на 2,5 милиарда души с проблеми със слуха до 2050г. Все пак живеем в шумен свят и повтарящото се излагане на високи нива на шум може да има сериозен ефект върху ушите ни. Дори посещението на нещо, наглед невинно, като футболен мач може да постави слуха Ви в риск и да доведе до временна загуба на слуха, поради шумните възгласи на тълпата.

Подобна е историята и с всички устройства, които слагаме в ушите си, за да слушаме музика – дали слушалки или все по-популярните слушалки тип тапички. Веднага усилваме звука, причинявайки травма на чувствителните и деликатни части, отговорни за улавянето на звуковите вълни и пренасянето им по-надолу по ушния канал и, в крайна сметка, до мозъка за обработка. Така че не е чудно, че проблемите със слуха са толкова чести и широко разпространени, и се влошават. Само слушането на шума на трафика по улиците може да е вредно, както и летенето със самолет и истински оглушаващия шум на излитането му или часовете круиз.

Докато остаряваме, слухът често намалява, поради редица причини, включително заболявания и лекарства, които влияят върху слуха. Тютюнопушенето, анормалното развитие на ухото (наречено отосклероза) и промените на функциите на ухото също са причини за намаляването на слуха. Затрудненото Ви чуване може да има огромен ефект върху стила Ви на живот, тъй като вече може да не успявате добре да участвате в социални събития и може дори напълно да ги избягвате. Проблемите със слуха може и да причинят затруднения в работа, поради които дори да я изгубите. Затова трябва да предприемете действия, да си направите изследване на слуха, за да видите какъв е проблемът и да се опитате да го облекчите.

Признаци, че може да Ви е нужно изследване на слуха

Загубата на слуха може да възникне внезапно – например, след футболен мач или може да се развие с времето и да не я забележите, докато не стане доста тежка. Може, например, постоянно да увеличавате звука на телевизора или радиото до момент, в който тези около Вас се чудят защо е толкова шумно. Може да имате натрупване на ушна кал и да трябва да посетите личния си лекар или аудиолога си, за да я премахнат, или може да е нещо по-сериозно и дълготрайно.

Също така, ако имате все повече затруднения да разбирате какво Ви казват хората, особено на шумни места като ресторанти и барове, това може да е признак, че изпитвате степен на  загуба на слуха и имате нужда от изследване на слуха. Тези видове разговори може да Ви оставят с усещане за изтощение, поради усилията в опита да чуете какво Ви казват другите хора, а те самите може да се чудят какво става, понеже ги карате да говорят по-бавно или да повтарят казаното.

Ако имате проблеми със слуха, може да пропускате телефонни обаждания или позвънявания на звънеца, понеже не можете да ги чуете. Може да избягвате да вдигате телефона въобще, тъй като звуците са твърде приглушени и не можете да разберете казаното. Друг показател, че може да имате трудности и да имате нужда от изследване на слуха, е ако имате шумене или пищене в ушите си, което не изчезва – това е познато като тинитус и може да е признак за загуба на слуха.

slider-banner

Изследване на слуха

Добрите новини за изследването на слуха е, че то е бързо и безболезнено. Машина, наречена аудиометър, се използва да пусне множество звуци с различна сила към ушите ви чрез слушалки, за да определи какъв диапазон звуци можете да чуете добре. Може да се използва и видео отоскопия, за да се разгледа добре вътрешността на ухото и да може директно да се видят налични проблеми, като инфекция. Може да се извършат и изследване на налягането в ушите и тестове с думи.

Стаята, в която се провежда изследването на слуха, обикновено е звукоизолирана и просто повдигате ръка или натискате бутони, когато чуете даден звук. Изследването на слуха е напълно безопасно, тъй като няма рискове за слуха или здравето Ви – просто включва слушане на множество честоти, тонове и звуци и не е нужно да правите каквото и да било, за да се подготвите за него.

Измерване на звука

Звукът се измерва в децибели (dB) и аудиологът ще определи какво ниво на слух имате в зависимост от звуците, които можете да чуете по време на изследването на слуха. Загубата на слуха обикновено се определя като:

  • Нормална: -10-15 dB
  • Минимална: 16-25 dB
  • Лека: 26-42 dB
  • Умерена: 41-55 dB
  • Умерено тежка: 56-70 dB
  • Тежка: 71-90 dB
  • Пълна: 91+ dB

Нормалният разговор е около 60 dB, така че можете да видите, че хора, които страдат от умерено тежка, тежка и пълна загуба на слуха или ще имат трудности да разберат какво бива казано, или въобще няма да могат да чуят нищо.

Изследването на слуха отнема около един час и след това аудиологът ще обсъди резултатите с Вас и ще предложи лечения или помощни средства за слуха Ви, като слухови апарати. В някои случаи може да Ви насочи към специалист, като неврохирург, за да извърши допълнителни изследвания.

Ако страдате от загуба на слуха и следвате подходящото за Вас лечение, ще можете отново да чувате добре.