Какво Ви държи стабилно изправени и в състояние на равновесие?
Питали ли сте се някога какво Ви държи стабилни и балансирани? Способността Ви да стоите, да се движите и да не падате се дължи на съвместната работа на редица сетивни органи, които Ви поддържат в устойчиво състояние. Вестибуларният апарат - част от слуховия апарат - играе важна роля в този процес на балансиране.
Вестибуларен апарат
Вестибуларният апарат се намира във вътрешното ухо и приема сигнали от други сетивни органи, за да поддържа положението Ви в пространството. Той получава информация от зрението (очите - движение и положение), соматосензорното усещане (кожата - осезание и сила) и това, което често се смята за "шесто чувство" - проприоцепцията. Това е усещането за движение с помощта на ставите и положението на крайниците и се комбинира с външната "екстероцепция", която се изпраща от кожата.
Всички сетива изпращат информация към вестибуларния Ви апарат. А в костните лабиринти на този орган протичат най-различни процеси, за да поддържате равновесие и да се движите напред. Ако преминете през слуховата си система и стигнете до вътрешното ухо, ще попаднете в предверието. Ако отидете в едната посока, в кохлеята, ще се озовете сред слуховите клетки.
Но ако изберете другата посока, бихте отишли в полукръговите канали или във вестибуларната система. Три, пълни с течност, примковидни тръбички образуват полукръговите канали и тяхното положение в пространството е свързано с положението на тялото Ви. Страничният, задният и горният канал отговарят за откриването на промяна в посоката на главата Ви.
Ако движите главата си нагоре и надолу (да), настрани (не) или я протягате към някое от раменете, течността в отговарящия канал се движи и изпраща информация до нервните рецептори в мозъка, като му казва в каква посока се движи главата Ви. Това е пространствена ориентация и помага за чувството Ви за равновесие.
То Ви предпазва от падане, тъй като възприема накъде се движите и в каква посока се завъртате. И докато движите главата си, вестибуларно-очният рефлекс позволява на очите Ви да гледат в една фиксирана точка, докато клатите главата си. Стабилността на походката Ви Ви поддържа стабилни по време на движение - ходене, бягане, ходене по въже - тъй като усещате и възприемате движението на тялото си. Цялата тази информация се събира и обработва от централната вестибуларна система - мозъчния ствол - и се изпраща до мозъка за интерпретация.
Замайване и нарушаване на равновесието
Понякога всички тези сетива не работят в синхрон и може да изпитате кратки моменти на замайване или силен световъртеж, вследствие на който не можете да стоите изправени. Ако проблемът е свързан с очите, кожата или проприоцепцията, проблемите с равновесието може да не са толкова сложни за решаване. Когато проблемът е във вътрешното ухо, могат да се появят по-тежки симптоми на световъртеж.
Заболяванията на вестибуларния апарат могат да бъдат свързани със загуба на слуха или да се проявят самостоятелно.
Често срещани вестибуларни състояния
- Болест на Мениер - проявява се с пристъпи на тежък световъртеж, гадене и повръщане, колебаеща се загуба на слуха, глух бучащ шум в ушите и усещане за натиск или пълност в ухото. Състоянието се дължи на повишено налягане във вътрешното ухо. За болестта на Мениер се използват различни методи на лечение;
- Ендолимфатичен хидропс - с подобни на болестта на Мениер симптоми, но не толкова тежки, въпреки че в някои случаи може да се стигне до състояние на Мениер. Течността в полукръговите канали променя обема си, което причинява налягане, загуба на слуха и проблеми с равновесието. Съществуват много причини за това състояние, включително травма на главата, инфекция и дехидратация. Лечението е разнородно, включително поддържане на хидратация и вестибуларна рехабилитация;
- Доброкачествен пароксизмален позиционен световъртеж (BPPV) - краткотрайни силни усещания за въртене, причинени от движението на частици в полукръговите канали. То може да бъде успешно лекувано със специфични манипулации, извършвани от обучени специалисти;
- Лабиринтит и вестибуларен невронит - инфекции на вътрешното ухо (обикновено вирусни), които възпаляват вестибуларните нерви. Симптомите при това състояние са замаяност и проблеми с равновесието, тежък световъртеж с гадене и повръщане. Тези нарушения обикновено отшумяват с течение на времето, като симптомите се лекуват;
- Акустична неврома - това доброкачествено туморно образувание на слуховия нерв влияе на равновесието, като страдащият не може да се държи изправен и има склонност към походка, при която се "обръща" или "пада" на една страна - страната на туморното образувание. Това състояние се свързва и с едностранна загуба на слуха и наличие на шум в ушите. Лечението обикновено е хирургично отстраняване на тумора;
- Свързани с възрастта проблеми с равновесието - всяко от сетивата, които допринасят за равновесието, може да бъде засегнато по време на процеса на стареене. Производителите на слухови апарати вече започват да вземат предвид проблемите с равновесието, за да допринесат за намаляване на вероятността от падане, свързана със загубата на слуха и стареенето.
Ако страдате от проблем с равновесието, консултирайте се с Вашия лекар, за да получите информация за възможностите за лечение, както и дали слуховите апарати биха могли да помогнат за Вашата рехабилитация.