Лека загуба на слуха
Степените на загуба на слуха включват нормална, лека, умерена, средно тежка, тежка и дълбока загуба на слуха. Тези степени се определят чрез аудиограма - един от тестовете, които ще Ви бъдат направени в рамките на оценката на слуха. Нормалният слухов диапазон на възрастен човек е между 0 и 25 dB в целия честотен диапазон. Нормалният слух при децата е между 0 и 15 dB.
Въпреки думата в наименованието на състоянието "лека", този вид загуба на слуха не означава безобидна загуба - тя може да окаже сериозно въздействие върху качеството на живота Ви и способността Ви да общувате с близките и колегите си. И тъй като е лека, тези последици може да са по-скоро коварни, отколкото очевидни.
Какво представлява леката загуба на слуха?
Леката загуба на слуха се определя като невъзможност да чувате звуци, които са по-тихи от около 25 децибела (dB) за възрастни и 15 dB за деца. Това включва звуци като шепнещи разговори, капеща вода, шумолене на листа, тропане на крака по пода/килима и чуруликане на птици. Възможно е да изпитвате затруднения при чуването както на нискочестотни, така и на високочестотни звуци в този звуков диапазон, въпреки че повечето хора най-напред спират да чуват високочестотните звуци.
Как влияе леката загуба на слуха върху комуникацията?
Хората с лека загуба на слуха често казват, че чуват добре в тиха среда, когато разговарят на четири очи с някого; не толкова добре обаче, когато са в шумна среда, както и когато човекът е обърнат с лице настрани или стои на известно разстояние от тях.
Хората с лека загуба на слуха често съобщават, че чуват, но не разбират ясно разговорите.
Какви са причините за появата на лека загуба на слуха?
Има много различни причини, поради които може да Ви бъде поставена диагноза "лека загуба на слуха". Някои от тях, когато се диагностицират и лекуват своевременно, могат да осигурят възстановяване на слуха.
- Излагането на шум и стареенето са двете от най-честите причини за лека загуба на слуха;
- Прекомерно натрупване на ушна кал. Ако подозирате, че причината е ушна кал, опитайте да използвате разтвор без рецепта, като например Debrox или Odinell, който се предлага в повечето големи аптеки. Ако това не разреши проблема, може да се окаже, че натрупаната ушна кал е проблемна и трябва да бъде отстранена от аудиолог или лекар. (Не забравяйте, че не трябва да поставяте памучни тампони или други предмети в ушния канал. Те могат да окажат влияние върху ушната кал и/или да пробият тъпанчето, което ще доведе до още по-големи проблеми.);
- Ушна инфекция. Въпреки че при децата честотата на ушните инфекции е по-голяма, те могат да се появят и при възрастните. Ако почувствате загуба на слуха и болка в ухото, особено придружена от секрет и повишена температура, незабавно се обърнете към медицински специалист;
- Костни аномалии в средното ухо. Ако малките костици на средното ухо не изпълняват правилно своята функция, вътрешното Ви ухо няма да получава сигналите, от които се нуждае, за да предава звука към мозъка. Това се наблюдава при отосклероза;
- Други медицински състояния, като болест на Мениер, акустичен невром и травма на главата, също могат да причинят загуба на слуха.
Всички тези състояния първо трябва да бъдат лекувани от семеен лекар, педиатър или отоларинголог и в крайна сметка могат да доведат до насочване към аудиолог, ако медицинското лечение не може да разреши проблема със загубата на слуха.
Причини, водещи до трайна загуба на слуха
Трайната загуба на слуха, която не може да бъде преодоляна с медицинска намеса, изисква лечение чрез усилване със слухови апарати или устройства като кохлеарни импланти. Причините са:
- Вродени дефекти, които могат да включват инфекции, с които майката се е заразила по време на бременността;
- Генетични фактори, като синдром на Ашер и синдром на Пенрод.
За щастие цифровите слухови апарати, които се предлагат днес, вършат фантастична работа, като усилват звуците, които искате да чуете, и същевременно регулират фоновия шум, така че човек отново да може да се наслаждава на по-естествено общуване с околните.
Можете ли да предотвратите леката загуба на слуха?
Най-лесно предотвратимият вид загуба на слуха е шумовата загуба на слуха (ШЗС) - състояние, което засяга милиони хора, сочат статистическите данни за състоянието. Налични са много видове устройства за защита на слуха, които Ви помагат да предпазите слуха си от появата на болестта:
- Пенопластовите тапи за уши, които се предлагат в повечето аптеки, са идеални за основна превенция на въздействието на шума;
- Вътреушни монитори, специално изработени устройства за музиканти, които предпазват слуха и контролират количеството звук, което се чува от всеки инструмент и от всяко лице в групата;
- Филтрирани тапи за уши, чудесни за любителите на музиката, които искат да се насладят на концерт, без да влияят на качеството на звука;
- Перкусионни филтри, изработени по поръчка за ловци, които блокират силния звук от изстрела на оръжието, но все пак позволяват нормален разговор;
- Единствената друга превантивна мярка, която човек може да предприеме, е да потърси медицинска помощ веднага, когато забележи промяна в слуха си.
Независимо дали става въпрос за лечение на ушна инфекция или нещо по-сериозно като вирусна инфекция или автоимунна инфекция на вътрешното ухо, важно е да не се отлага записването на час за посещение при лекар. По-ранното лечение води до по-добри резултати.
Слухови апарати, предназначени за лека загуба на слуха
Хората с лека загуба на слуха често са потенциални потребители на слухови апарати. Технологията на слуховите апарати е изминала дълъг път и съвременните устройства са елегантни, стилни и приспособими към всяка степен на загуба на слуха. Съществуват слухови апарати за всеки начин на живот и бюджет и те могат да Ви помогнат да чуете звуците, които Ви липсват - от внуците Ви до чуруликането на птичките.
Налице са добри новини за ползвателите на слухови апарати с лека загуба на слуха. Първо, ще имате по-голям избор от видове и стилове слухови апарати, които са на Ваше разположение, в сравнение с някой, чиято загуба на слуха е прогресирала до степен на тежка до дълбока. Възможно е да можете да носите и по-малки слухови апарати.
Защо е важно да потърсите лечение?
Неотдавнашни проучвания установяват, че дори леките степени на нелекувана загуба на слуха могат да увеличат риска от развитие на състояния като когнитивен упадък, деменция и болест на Алцхаймер в сравнение с връстници с нормален слух. Загубата на слуха може също така да доведе до повишена социална изолация, депресия и риск от падане - да не говорим за трудностите при ежедневното общуване с околните.
Въпреки че думата "лека" кара човек да си мисли, че всъщност положението не е толкова сериозно, леката загуба на слуха може да има сериозни последици.
Защо човек трябва да живее непълноценно поради загуба на слуха, когато възможностите за усилване днес са толкова напреднали, че не само осигуряват великолепно качество на звука, но и са безжични възможности, свързани с мобилния Ви телефон и други Bluetooth аксесоари?
Как да получите помощ
Първата стъпка към по-добър слух е да си насрочите среща със специалист по слухопротезиране за оценка на слуха. Този първоначален тест служи като изходна база за бъдещи прегледи, така че специалистът да може точно да следи здравето на слуха Ви в бъдеще.