header-banner

Могат ли физическите натоварвания да причинят загуба на слуха или шум в ушите?



Не може да се отрече, че упражненията са полезни за тялото и ума. Но ако любимото Ви място за тренировки е шумната фитнес зала, бъдете внимателни - тежкото натоварване, съчетано със силна музика, може да доведе до загуба на слуха или шум в ушите. Въпреки че това е необичайна причина за загуба на слуха, тя не е невъзможна.

Защо ушите ми заглъхват или се запушват, когато тренирам?

Тежките натоварвания, като например натоварването при вдигане на тежести, предизвикват вътречерепно налягане (налягане в мозъка), което от своя страна води до повишаване на налягането в ушите. Ако по време на вдигането на тежести задържате и дъха си, увеличавате още повече налягането във вътрешното ухо. Тази ситуация не е по-различна от промяната на налягането, която усещате в самолета.

Можете да го предотвратите като предварително прочистите ушите си (като се прозявате и т.н.). Не вдигайте прекалено тежки предмети и никога не задържайте дъха си. Ако тренирате с настинка, може да вземете и деконгестант.

Усещане за шум в ушите след тренировка

Повишеното налягане във вътрешното ухо по време на или след интензивни физически упражнения може да доведе до перилимфатична фистула (ПЛФ), която се появява неочаквано и повечето хора не си дават сметка веднага за нейното съществуване. Най-просто казано, ПЛФ е малко разкъсване или дефект в тънката мембрана между вътрешното и средното ухо. Самото разкъсване може да бъде причинено от налягането във вътрешното ухо вследствие на натоварване. Промените в слуха настъпват, когато напрежението от последващи тренировки причини изтичане на течност от вътрешното ухо през разкъсването и в средното ухо.

Симптомите включват шум в ушите, усещане за уплътняване на ушите, замаяност и понякога чувствителност към нормални шумове. 

slider-banner

Ударите на тежестите приличат на "изстрел с пушка"

Залите с тежести са шумни места, особено ако трениращите не внимават в подреждането на тежестите. Вероятно е, дори кратките периоди на силно падане на тежести на пода да имат същия потенциал за увреждане на слуха, както при изстрел от пушка или при задействане на въздушна възглавница.

Ако вдигате тежести и някой изведнъж изхвърли тежките гири точно до ухото Ви, рискувате трайна загуба на слуха и поява на шум в ушите. Фитнес залите могат да съдействат, като осигурят подплатени настилки и помолят членовете да спазват правилата за правилно използване на тежестите.

Силната музика е допълнително предизвикателство за ушите

За да мотивират спортистите за интензивни тренировки, фитнес залите често увеличават звука до ниво понякога над 90-100 децибела (dB). Когато комбинирате силната музика с шума, идващ от велоергометрите, спортните тренажори и бягащите пътеки, или с ударите от падането на тежките тежести на земята, получавате перфектната рецепта за необратима загуба на слуха или шум в ушите.

Как да разберете дали музиката е прекалено силна? Добра индикация за това е, ако забележите, че при напускане на класа по зумба или тренировката във фитнеса имате шум в ушите и приглушен слух, което означава, че вероятно сте увредили деликатните космени клетки във вътрешното си ухо. Можете също така да изтеглите приложение за смартфон, което да измерва нивата на шума в реално време. То също така помага да се определи колко силен е звукът.

Въпреки че слухът Ви може да се възстанови в краткосрочен план, с течение на времето е по-малко вероятно ушите Ви да се излекуват, което Ви предразполага към загуба на слуха. Макар че според някои публикации по темата част от треньорите и ръководствата на фитнес залите нямат особено желание да намалят звука на музиката, то не пречи да ги помолите. Понякога само една учтива молба може да предизвика осъзнаване, което ще е от полза за всички в залата. Ако това не помогне, вземете със себе си комплект тапи за уши. Все пак ще можете да чувате любимите си мелодии и инструкциите на треньора, но при по-ниска сила на звука. 

Намаляването на звука няма да повлияе на тренировката Ви

Бихте могли дори да обърнете внимание на Вашия фитнес инструктор за резултатите от интересно проучване на нивата на шума във фитнес залите. То показва, че намаляването на звука няма да повлияе на качеството на тренировката Ви, както е обяснено подробно в статията. 

Нивата на звука в много фитнес зали остават опасно високи. Нивото на музиката обаче може да бъде намалено без значително въздействие върху възприеманата интензивност на упражненията и много участници предпочитат по-ниски нива на звука от съществуващите.

Препоръки и съвети за съхраняване на слуха по време на тренировка

Без значение каква форма на упражнения сте избрали, споделяме някои препоръки, за да сте сигурни, че се грижите за слуха си, докато тренирате.

  • Незабавно си направете преглед на слуха, ако усетите някаква промяна в него по време на или след тренировка;
  • Намалете тежестта, която вдигате, за да намалите натоварването. Намаляването на натоварването може евентуално да предотврати появата на увреждания на слуха;
  • Предпазвайте слуха си във фитнес залата. Носете тапи за уши, за да се предпазите от силна музика, или използвайте слушалки с разумна сила на звука, за да избегнете загуба на слуха, предизвикана от шума;
  • Не задържайте дъха си, за да получите допълнителен тласък на енергията, тъй като задържането на дъха увеличава налягането в ушите;
  • Не се напрягайте по време на вдигане на тежести;
  • Не участвайте в спортове, които могат да бъдат свързани с удари по главата, като бокс или борба, ако усещате промени в слуха си;
  • Не блъскайте и не изпускайте тежестите, докато тренирате. Този внезапен шум може да достигне ниво от 140 децибела, което е равносилно на излагане на изстрел или експлозия;
  • Не пренебрегвайте симптомите на загуба на слуха;
  • Ако страдате от загуба на слуха, носете слуховите си апарати, когато тренирате.

Кога да потърсите помощ

Не се отказвайте от усилията си да спортувате и да бъдете здрави, но се съобразявайте с опасностите за здравето на слуха си. Ако след интензивни физически упражнения изпитате усещане за плътност в ушите, заглушен слух, шум в ушите или замаяност, незабавно потърсете лекарска помощ. Обърнете се към специалисти по слуха и аудиолози в близост до Вас, които могат да оценят увреждането и да препоръчат следващите стъпки, които да предприемете.