
Може ли редовното изследване на слуха да намали риска от деменция?

През последните три десетилетия все повече изследвания се фокусират върху връзката между загубата на слуха и появата на деменция. Първоначално голяма част от изследванията бяха пренебрегвани, но сега, с натрупването на доказателства, е важно да се разбере как нелекуваната загуба на слуха може да увеличи риска от развитие и влошаване на деменция.
Необходимост от провеждане на редовни тестове на слуха
От съществено значение е населението, като цяло да разбере, че е необходимо да се провеждат редовни тестове на слуха, както и регулярни изследвания на зрението. Това ще гарантира ранното откриване на лечима загуба на слуха, като по този начин ще се намали рискът от деменция. Загубата на слуха се счита за "най-големия модифицируем рисков фактор за свързаната с възрастта деменция", но ние можем да модифицираме този риск само ако знаем, че съществува загуба на слуха. Поставянето на слухови апарати е част от програмата за рехабилитация на слуха за този подлежащ на промяна риск. Статистиката показва, че деменцията е второто по вероятност заболяване, което причинява смърт. Това е плашещ показател и вече е широко разпространено разбирането, че ако страдате от нелекувана загуба на слуха, вероятността да развиете деменция е по-голяма. По-голямата част от грижите за хора с деменция се полагат в институциите за настаняване на възрастни хора, където петдесет процента от обитателите са диагностицирани с някаква форма на деменция. Струва си да се отбележи също, че проблемът с деменцията е свързан с огромни икономически последици в целия свят. Въпреки това съществуват много ползи от намаляването на последиците от деменцията чрез рехабилитация на загубата на слуха с помощта на слухови апарати. Ранната намеса чрез поставяне на слухови апарати може не само да намали риска от деменция, но и да повиши качеството на живот, като ограничи симптомите на деменция и увреждане на слуха, като депресия и изолация. Съотношението разходи-ползи от поставянето на слухови апарати за намаляване на симптомите на деменция е положително. Към това се добавят и изследванията, които показват, че при хората, които получават рехабилитационно лечение за загубата на слуха си със слухови апарати, настъпва подобрение. Това означава, че този подход е сред основните начини за забавяне на прогнозираното нарастване на случаите на деменция.
Качество на живот
Остаряването не трябва да означава влошаване на качеството на живот. Непрекъснато се повтаря, че с напредването на възрастта системите на тялото ни стареят, а движението, зрението, слухът, паметта и познавателните способности се влошават - наред с всички други заболявания, които могат да се появят. Това обаче не е задължително, тъй като много фактори зависят от нас самите.
Вече знаем, че загубата на слуха е ключов "променящ се фактор" в борбата с деменцията. Проучванията показват, че когато загубата на слуха не се лекува, тя е по-силно свързана с деменцията, отколкото други рискови фактори, като високо кръвно налягане, прекомерна консумация на алкохол и наднормено тегло.

Грижата за слуха Ви ще подобри качеството Ви на живот по много начини
- Носенето на слухови апарати не е признак на стареене - то е знак за семейството и приятелите Ви, че искате да останете ангажирани и свързани с околните.
- Множество изследвания показват как слуховите апарати предотвратяват депресията и изолацията, а сега вече има много доказателства за това как слуховите апарати помагат в борбата с деменцията. Това е най-осезаемо във възрастовата група от четиридесет до шестдесет и пет години, като проучванията потвърждават, че слуховите апарати оказват най-голямо положително въздействие върху този "модифицируем рисков фактор" за деменция.
- Всички фактори сочат, че загубата на слуха, лекувана навреме със слухови апарати, ще има положително въздействие върху мозъчното възприятие, като не само ще Ви помогне да чувате по-добре, но и ще намали риска от деменция.
Качествен дълъг живот, изпълнен с общуване
Дългият живот, който е качествен и изпълнен с общуване, е нещо, към което всички можем да се стремим. Вие можете да постигнете тази цел, като редовно си правите тестове на слуха и при установяване на влошаване на слуха, да предприемете мерки за лечение. Грижата за слуха, изискваща употреба на слухови апарати, не трябва да се отлага. Погрижете се за слуха си, за да намалите вероятността от получаване на деменция и за да повишите значително качеството си на живот!