header-banner

Повишена чувствителност към звуци. Какво е хиперакузис?



Хиперакузисът е състояние, при което обичайните звуци звучат прекалено силно, до такава степен, че не можете да се справите с ежедневните шумове и се опитвате да се изолирате от шума.

Въпреки че не се среща толкова често, хиперакузисът може да се появи, ако страдате от шум в ушите или сте били изложени на внезапен удар или продължителен период на опасно силен шум. 

Това съвсем не означава, че имате по-добър от нормалния слух, в действителност хората със загуба на слуха също могат да бъдат засегнати от това изтощително състояние. Обикновено обаче страдащият от хиперакузис има нормален слух и намира за смущаващо силни обикновени звуци като затваряне на врати, пускане на водата в тоалетната или дори разговори с повече от един или двама души. Възможно е да не можете да търпите гласа на партньора си - всъщност всеки шум в заобикалящата Ви среда може да бъде болезнен.

Това усещане може да се прояви дори като физическа болка или чувство на натиск в ушите. Освен силния шум, който уврежда ушите, хиперакузис могат да предизвикат и травми на главата, някои заболявания, ототоксични лекарства и мигрена. Децата с церебрална парализа или аутизъм също могат да изпитват хиперакузис.

Видове хиперакузис

  • Ако хиперакузисът се проявява в кохлеята (кохлеарен хиперакузис), то при Вас се наблюдава необичайна непоносимост към ежедневните звуци;
  • Ако имате вестибуларен хиперакузис, непоносимостта Ви ще бъде придружена от замаяност, проблеми с равновесието и гадене, когато сте изложени на дразнещи звуци.

И двата вида хиперакузис могат да доведат до страх от обикновени звуци (известен като фонофобия). Страдащият може също така да изпитва тревожност, да изпадне в състояние на социална изолация и депресия. Подобно на нелекуваната загуба на слуха, хиперакузисът може да доведе до отдръпване на човека от общуването с приятели и семейство, тъй като състоянието ограничава възможността за нормални разговори и връзки с хората.

Причината, поради която ухото не може да се справи с ежедневните звуци, не е точно изяснена, но една теория предполага, че защитният механизъм на ухото може да не функционира правилно, което води до изключителна чувствителност към всички нива на звука. Каквато и да е причината за появата на хиперакузис, това е състояние, на което трябва да се обърне внимание.

Има ли лечение за хиперакузис?

Въпреки че това не е често срещано състояние, човек с хиперакузис със сигурност ще се нуждае от помощ и съдействие. Първоначално човекът с хиперакузис може да иска да се предпази от звуците, които го притесняват, като носи наушници или тапи, и въпреки че това е незабавна помощ, не е препоръчително.

Избягването на звука понякога може да направи човека с хиперакузис по-чувствителен към него.

Една от най-популярните форми на лечение е звукотерапията, която може да помогне за пренастройване на мозъка, за да може той отново да свикне с ежедневните звуци, намалявайки стреса, причинен от хиперакузис. Лечението се провежда в продължение на няколко месеца, като на засегнатото лице се поставя слухово устройство, известно като шумогенератор, докато то участва и в консултативни сесии с обучен специалист. Друго добре познато лечение на хиперакузис е когнитивно-поведенческата терапия.

Отново под грижите на професионалист страдащият от хиперакузис се научава да се справя с негативните си мисли, свързани с болестта, и да ограничава страховете и реакциите си към звука, което му дава повече контрол над състоянието.

Ако Вие или някой Ваш познат страдате от свръхчувствителност към звук, препоръчваме Ви консултация с аудиолог. Помощта е на разположение. Страдащият от хиперакузис може да придобие умения за изграждане на механизми за справяне и в крайна сметка, с течение на времето, да намали чувствителността си към уловените като прекалено силни звуци от ежедневието.