Рискове при почистване на ушите с клечки за уши
Изкушаващо е да почистите или да облекчите сърбежа в ушите с памучна клечка, но все пак, имайте предвид, че това не е разумно решение. Старата поговорка "Не пъхай в ухото си нищо, което е по-малко от лакътя ти." е основателна поради множество причини.
Ушните канали са създадени специално, за да пазят тъпанчетата в безопасност и в добро здраве.
Дължината и формата на ушния канал (леко огънат) помагат да не се допускат чужди предмети и бактерии в ухото. На около една трета от ушния канал има място, където кожата над хрущяла се превръща в кожа над костта и ушният канал се стеснява. Докосването на място отвъд тази точка е изключително болезнено - и това е така, защото нищо не трябва да се поставя или притиска в тази част на ухото.
Ушната кал се извежда естествено от ушите с движението на челюстта при дъвчене и говорене. Въпреки това някои хора смятат, че имат прекалено голямо количество ушна кал и искат да го почистят. Ушната кал е невероятна и е там, за да поддържа ушите Ви здрави. Освен за формата на ушния канал, отделяната ушна кал помага да поддържате ушите си чисти, като образува естествена бариера за бактериите и всички насекоми, които биха могли да пропълзят вътре.
Ушната кал е Вашата собствена смазка за уши, която не позволява на ушите Ви да сърбят. Помислете за сълзите и за това как те овлажняват очите Ви - същата функция, различно вещество. Ушната кал е важна.
Някои уши обаче произвеждат прекалено голямо количество ушна кал и ако това са Вашите уши, може да се изкушите да вземете клечка за уши, за да я почистите. Нека да разгледаме защо това не е добра идея.
Риск № 1 – Предизвикване на дразнене
Всъщност Вие не страдате заради наличието на ушна кал, а заради сърбеж в ухото. Използването на клечка за уши, за да " почешете това място", може да доведе до по-силно раздразнение на сухия ушен канал. Използването на памучен тампон може да премахне всяко малко количество защитна ушна кал, да отнеме естествения ѝ предпазен механизъм и да създаде среда за развитие на бактерии. Ако ушите Ви сърбят, потърсете лекар, за да провери каналите за наличие на екзема, дерматит или външен отит. Ако имате заболяване на кожата на външното ухо, може да се наложи медицинско лечение.
Риск № 2 - Изтласкване на ушната кал по-надълбоко в ушния канал
Ако имате ушна кал и започнете да бъркате на сляпо в ухото си, всъщност не можете да видите какво правите, дори ако се погледнете в огледало, вероятността да избутате ушната кал по-надълбоко в ушния канал е много голяма. Изтласкването на ушната кал по-надолу в ушния канал не само ще бъде болезнено, но и може да блокира ухото Ви, причинявайки временна загуба на слуха. Това също така означава, че ушната кал вече ще е по-близо до тъпанчето.
Тъпанчето Ви е крехка мембрана, която играе важна роля за слуха Ви. Ако притиснете ушната кал надолу към тъпанчето, тя може да се задържи или да се "залепи" за мембраната. Ако това се случи, отстраняването ѝ, дори от професионалист, може да бъде доста трудна задача.
При изсмукване на ушната кал със спринцовка или аспиратор може да се окаже, че залепналата част от нея би могла да направи дупка в тъпанчето. Това не само ще бъде болезнено, но и ще Ви създаде допълнителен проблем, свързан с грижите по отношение на перфорацията на тъпанчето, докато тя заздравее.
Риск № 3 – Инциденти
Докато почиствате ушите си с клечка за уши, е възможно да се случи "инцидент". Може да се подхлъзнете, да ударите ръката си или дори тя да бъде ударена от някой друг, докато се опитвате да почистите ушната кал. Ако в резултат на злополука памучният тампон се вкара твърде дълбоко в ухото, могат да се случат (и се случват) редица неприятни последствия.
Можете да запушите ушите си, като избутате ушната кал по-надолу в ушния канал. Това е често срещано явление, подобно на прокарването на клечката за уши през тъпанчето и причиняването на перфорация. В тази ситуация ще почувствате силна болка и може би ще видите малко кръв и/или друга течност. Това ще доведе до временна загуба на слуха, която ще продължи, докато перфорацията на тъпанчето заздравее. Дано увреждането на тъпанчето на ухото не е достатъчно сериозно. В противен случай би се наложило оперативно лечение.
Ако ударът по ръката при използване на клечка за уши е доста силен, може да се стигне до още по-лош сценарий. Пръчицата с памучен накрайник може да бъде избутана далеч в средното ухо и да причини увреждане на костите и структурите в този участък. Тя може дори да пробие една от много фините мембрани, които водят до вътрешното ухо. Ако това се случи и течността от кохлеята изтече навън, ще настъпи трайна загуба на слуха.
Затова сега е моментът да отидете до шкафа в банята и да изхвърлите клечките за уши. Ако видите ушна кал по външната част на ухото си, не е проблем да я избършете с хавлиена кърпа - стига да не вкарвате каквото и да било в ушния си канал.
Ако се притеснявате от количеството ушна кал, което се образува в ушите Ви, редовно проверявайте ушните си канали и обсъдете с лекаря си най-добрия начин да предотвратите запушването на ушния канал от ушна кал. Всеки временен проблем обикновено може да бъде отстранен лесно и безболезнено.
Клечките за уши могат само да влошат проблема с ушната кал и биха могли да причинят проблеми със слуха и увреждане на части от слуховата система.