
Шум в ушите и симптомите, предвещаващи появата му

Шумът в ушите (тинитус) засяга хиляди хора, но много от тях не знаят какво представлява и по какъв начин им влияе. Причините за появата му се различават в зависимост от региона и индивидуалните оплаквания, но приблизително 5% от регистрираните случаи се дължат на болки в челюстта.
С увеличаването на интензивността на шума в ушите може да се стигне до загуба на слуха или най-малкото до намаляване на качеството му. Но първо трябва да знаем какво всъщност представлява шумът в ушите, какви са симптомите, предвещаващи появата му, и как можем да ограничим дългосрочните последствия от въздействието му.
Какво представлява състоянието “шум в ушите”
Шумът в ушите обикновено се описва като "бучене в ушите". Той може да бъде остър (временен) или хроничен (продължителен).
"Бученето" се появява дори когато не се чува никакъв звук. Например, въпреки че в стаята може да е напълно тихо, при тинитус все още ще чувате "свистене" в ушите. То може да започне съвсем слабо и да остане почти незабележимо, но с течение на времето може да се усили. Дотолкова, че да предизвиква проблеми по време на сън. Освен това предизвиква засилване на главоболието. Може обаче да бъде и нещо повече от просто шум.
Това състояние може да се опише и като бръмчене, свистене, грохот или съскане. А някои данни, макар и рядко, сочат, че би могло да звучи като музика, независимо че в конкретния момент не слушате такава.
Видове шум в ушите
Субективен шум в ушите
Повече от 99% от случаите са на субективен шум в ушите. Той е свързан със загубата на слуха, по-конкретно със слуховите и неврологичните реакции. Звуците се намират в главата или в ухото и само пациентът ги чува.
Обективен шум в ушите
За разлика от субективния шум в ушите, обективният шум в ушите е шум в главата или ухото, който се чува от пациента. Този вид се среща много рядко (по-малко от 1% от общия брой случаи съобщават за обективен шум в ушите) и се причинява от притока на кръв и соматични (мускулно-скелетни) движения.

Начини, по които хората могат да чуят звъненето или бръмченето в ушите си
Музикален
Както бе споменато по-горе, пациентите понякога възприемат шума в ушите си като музика. При музикален тинитус те чуват циклично звучене на определена мелодия, напев или дори глас. Това обаче се случва много рядко.
Пулсиращ
Подобен е на пулсиране, като това на сърдечния ритъм. Това състояние е свързано с обективния шум в ушите.
Тонален
Чутият тон се променя. Свързва се със субективния шум в ушите. Той е непрекъснат звук и честотите са добре дефинирани.
Въпреки че не съществува клинично обосновано лечение за тинитус, трябва да се вземат мерки, за да се предотврати влошаването му или причиняването на загуба на слуха с течение на времето.
Прякото въздействие на шума в ушите върху организма

- Шумът в ушите може да доведе до лоша концентрация, тъй като е постоянен и разсейващ. Колкото по-силен става той, толкова по-трудно е да се съсредоточите. Като се има предвид, че често се опитваме да се концентрираме в тиха обстановка, това е именно ситуацията, в която той става по-очевиден. Същото се отнася и за опитите ни да заспим през нощта. И ако чувствате, че все още не сте се наспали добре от известно време насам поради шум в ушите, на следващия ден Ви е по-трудно да се концентрирате. Това е един безкраен цикъл;
- Раздразнителност, напрежение, промени в настроението и дори депресия са само някои от възможните проявления на този проблем върху организма;
- Също така продължителното въздействие на шума в ушите може да доведе до увреждане на ухото, поради факта, че той може да стане много силен;
- След като чуем силна музика, можем да изпитаме нещо подобно на шума в ушите, наречено временно изместване на прага (Temporary Threshold Shift - TTS). Това е звънене, причинено от излагането на силна музика, което в крайна сметка отшумява с течение на часовете. Така че TTS няма дългосрочни вредни последици за слуха ни.
Защо е важно да получите помощ навреме
Въпреки че шумът в ушите може да бъде временен, понякога има възможност да се превърне в хроничен. В този момент той се превръща в постоянен проблем. Въпреки че съществуват слухови апарати, предназначени специално за облекчаване на проблемите, свързани с шума в ушите, не съществува конкретно лечение на това състояние.
Ето защо е необходимо да потърсите помощ, за да се идентифицират или коригират уврежданията, които той причинява на ушите Ви, възможно най-рано след появата му. Постоянният шум, дори и да не е прекомерен, може по същество да "умори" ухото. Затова е силно препоръчително да му осигурявате почивка на всеки няколко часа. За целта седнете за известно време на тихо място.
Известно е също, че с възрастта слухът се влошава. Това е просто част от процеса на стареене. Опитите за лечение без помощта на медицински специалист не са препоръчителни. Въпреки че може да доведе до временно облекчение, има вероятност да задълбочи допълнително проблема.
Но дори и да смятате, че слухът Ви е перфектен, никога не вреди да отидете на преглед при аудиолог. Тестовете, които се провеждат от специалистите, могат да установят загубата на слуха и да диагностицират причината за прогресиращия дискомфорт. Аудиологът, опирайки се на дългогодишен опит и задълбочени познания, може да даде насоки как да се справите с шума в ушите.