Сърбеж и дразнене в ушите при носене на слухови апарати
Сърбят ли Ви ушните канали - особено след като сте носили слуховия си апарат?
Това е често срещано оплакване и за повечето хора не представлява проблем. Но е приятно да получите известно облекчение, да разберете какви са причините за възникването му и как можете да ограничите проявите му.
Причини за сърбежа
Слухови апарати - покритието на устройството, което се поставя в ухото, е пластмасово и е възможно кожата на някои хора да реагира на този материал. Натискът, упражняван от апарата, може да раздразни или дори да причини рани от протриване. Освен това, зад пластината може да се задържи влага или вода, което може да предизвика сърбеж.
Някои BTE и RIC слухови апарати използват мек силиконов накрайник вместо традиционната твърда пластмасова формичка за ухо, но те също могат да предизвикат дразнене.
Ушни инфекции - ако страдате от повтарящи се ушни инфекции или други проблеми с външното ухо и имате слухов апарат, сърбежът в ушите може да се проявява по-често, отколкото преди.
Състоянията на външното ухо и влиянието им върху носенето на слухови апарати трябва да се обмислят внимателно, преди да изберете устройство за подпомагане на слуха.
Твърде много ушна кал - ушите ни са създадени така, че да произвеждат ушна кал - тя помага да се задържат насекомите и бактериите извън тях. Ушната кал трябва да се извежда от ухото по естествен път, но наличието на прекомерно количество от нея може да забави този процес, като доведе до натрупване. Вкарването на памучни клечки в ушите също може да влоши този процес.
Каквато и да е причината за наличието на ушна кал, тя може да предизвика сърбеж от време на време, особено ако се задържа в близост до входа на ушния канал.
Сухи ушни канали - Сухотата на кожата в зоната на ушите може да е резултат от навика Ви да пъхате клечки за уши в ушните си канали, естествено суха кожа, недостатъчно ушна кал произведена от организма или дерматит. Ушната кал е мазна субстанция и ако нямате достатъчно количество от нея, кожата в каналите Ви ще изсъхне, което ще доведе до лющене, придружено от сърбеж.
Сенна хрема - в разгара на пролетта ушите Ви може да се усещат по-сърбящи от обикновено. Възможно е да страдате от сенна хрема. Поленът, прахът и други алергени (например козината на домашния Ви любимец) могат да причинят сенна хрема и допълнителен сърбеж в ушите.
Храна - докато сме на темата за алергените, храната също може да причини сърбеж в ушите. Ако имате алергични реакции към някои видове храни, това може да е причината за сърбежа в ушите Ви. Ядките, глутенът, млечните продукти, соята и ракообразните са на първо място в списъка на причинителите.
Овладяване на сърбежа
И така, имате сърбеж в ушите - как да го спрете? Ако сърбежът не изчезва и Ви причинява дискомфорт или кожата Ви реагира неблагоприятно, е необходимо да потърсите начин за облекчаване на състоянието. Ако имате известно заболяване на външното ухо, посетете лекар, който да Ви препоръча лечение.
А ако излишъкът от ушна кал причинява запушване на ушните канали - отстранете го. Ако сърбежът е започнал с носенето на слухов апарат, трябва да обсъдите това с Вашия аудиолог при следващото Ви посещение.
Има някои средства за защита, които биха могли да бъдат изпробвани.
Прилягане на устройството: Ако апаратът не приляга правилно в ухото Ви, това може да предизвика дразнене. Ако е твърде свободен или твърде стегнат, ушите Ви може да сърбят или да се появят рани от натиск в ухото. Може да се наложи изработването на ново устройство.
Проблеми с отвореното прилягане: Ако използвате слухов апарат с мек накрайник, се наблюдава така нареченото "отворено напасване". Тези меки части също могат да причинят сърбеж в ушите. Ако накрайникът е с неподходящ размер - твърде голям или твърде малък - той може да предизвика дразнене. Дължината на тръбичките, които пренасят звука от слуховия апарат в ухото, трябва да е правилната. Ако тя е твърде голяма, слуховият апарат се намира твърде високо над ухото. Ако е твърде малка, накрайникът ще се измъкне от ухото или ще окаже натиск върху кожата.
Алергия към материала, от който е изработен накрайникът: Възможно е това да се случи, особено ако имате известни алергични реакции или сухи ушни канали. Устройствата могат да бъдат изработени от хипоалергенен материал или, ако нивото на слуха Ви го позволява, Вашият аудиолог може да замени настоящия апарат с такъв с отворен мек накрайник.
Задържане на влага: Ако използвате персонализиран или ITE тип слухов апарат, влагата може да се задържи между кожата Ви и накрайника. Това не само причинява сърбеж, но може да доведе и до развитие на гъбички. Поддържането на ушите Ви сухи е много важно, ако носите този вид слухов апарат, особено ако използвате много плътно прилягащ, поставен дълбоко в ухото накрайник.
Ако изпитвате сърбеж в ушните канали при използването на слуховия си апарат, уведомете Вашия аудиолог, за да Ви помогне да се справите с проблема.
Може да става дума за просто решение - капка зехтин в ушите през нощта при сухи уши или изпробване на друг размер на устройството. Ако обаче проблемът не е елементарен, може да се наложи да се обмисли поставянето на нов апарат или дори смяна на стила на сегашния.