Високочестотна загуба на слуха
Една от най-честите видове загуби на слуха е позната като високочестотна загуба на слуха. Това означава, че е по-трудно да бъдат чути звуците с висока честота. Може да засегне всеки и на всяка възраст, но е по-често срещана при по-зрели хора със загуба на слуха, както и при хора, изложени на силни шумове.
Симптоми на високочестотна загуба на слуха
Когато хората говорят, може да Ви е трудно да чуете определени съгласни, които се изричат с по-висок тон. Като резултат, речта може да звучи приглушена, особено когато използвате телефона, гледате телевизия или сте изложени на шум. Хората с този вид загуба на слуха често казват, че имат чувството, че могат да чуят, но не разбират. Може да Ви е по-трудно да чуете гласовете на жени и деца, пеенето на птичките или звуците на електроуредите.
Диагноза високочестотна загуба на слуха
Диагнозата високочестотна загуба на слуха се поставя след изследване на слуха в амбулаторни условия. Специалист или аудиолог провежда изследването. Резултатите се нанасят на аудиограма. Ако човекът има високочестотна загуба на слуха, аудиограмата ще показва наклон надясно, което показва, че човекът има затруднения с чуването на честоти между 2000 и 8000 Hz. Човек може да има лека, умерена, умерено тежка, тежка или пълна загуба на слуха.
Защо имам високочестотна загуба на слуха?
Високочестотната загуба на слуха възниква, когато миниатюрните подобни на косъмчета слухови клетки в кохлеята (вътрешното ухо) бъдат увредени. Тези космени клетки, познати като стереоцилии, са отговорни за трансформацията на звуците в електрически импулси, които мозъкът Ви интерпретира като разпознаваеми звуци.
Причини за високочестотна загуба на слуха
Хора от всяка възраст могат да бъдат засегнати от високочестотна загуба на слуха – и причините за това са разнообразни.
Остаряване
Свързаната с възрастта загуба на слуха се нарича пресбикузис. Възниква постепенно и може дори да не я забележите, докато не напредне. Един от първите признаци е трудност в разбирането на речта в шумна обстановка.
Шум
Милиони хора имат загуба на слуха, асоциирана със шум. Увреждането може да възникне като резултат от еднократно, силно излагане на шум, като изстрел с огнестрелно оръжие или експлозия. Може да възникне и с времето с постоянно излагане на шум, по-висок от 85 dB.
Генетични причини
Проверете семейната си история. Ако роднините Ви са развили високочестотна загуба на слуха, може да сте генетично предразположени към развитието ѝ.
Лекарства
Някои видове лекарства са ототоксични, което означава, че са вредни за здравето на слуха Ви. Някои от най-често срещаните ототоксични лекарства включват салицилати (аспирин) в големи количества, лекарства за химиотерапия и аминогликозиди, вид антибиотици.
Заболявания
Мениеровата болест, която влияе на вътрешното ухо, често възниква между 30-годишна и 50-годишна възраст и може да включва колебаеща се загуба на слуха, тинитус и вертиго (световъртеж) или интензивно главозамайване. Но в тежки случаи обикновено причинява нискочестотна загуба на слуха.
При деца хроничният среден отит (chronic otitis media) може да доведе до загуба на слуха, ако не бъде лекуван.
Възможности за лечение на високочестотна загуба на слуха
Високочестотната загуба на слуха обикновено е необратима. За щастие, обаче, слуховите апарати вършат доста добра работа за този вид загуба на слуха и са програмируеми за хобита като наблюдаване на птици и слушане на музика.
Обикновено най-добрият тип слухов апарат за високочестотна загуба на слуха е този, който е познат като „апарат с приемник в ушния канал“ – с купол, който стои в ушния канал. Стилът на апарата е отворен, така че не заглушава нискочестотните звуци, които все още чувате нормално. Може да се програмира за усилване само на честотите, които са Ви трудни за чуване.
Докато някои хора искат да носят устройства, които са невидими (познати като „апарат изцяло в канала“), те често не работят добре с този вид загуба на слуха, понеже блокират нискочестотните звуци.
За всякакъв вид слухови апарати помнете, че може да е нужно време да свикнете с тях, особено ако сте имали нелекувана загуба на слуха дълго време.
Здравословни рискове от загубата на слуха
Важно е да се обърне внимание на високочестотната загуба на слуха, тъй като последиците не са само затрудненото чуване.
- Когато децата имат високочестотна загуба на слуха, това може да попречи на развитието на речевите и езиковите умения, да попречи на способността им да се справят добре в училище;
- При възрастни, нелекуваната загуба на слуха се свързва с по-висок риск от деменция, социална изолация, депресия и падания, причиняващи травми.
Предотвратяване на високочестотна загуба на слуха
Високочестотната загуба на слуха не е обратима, но в някои случаи, е предотвратима. Една от най-добрите техники за превенция е да защитите слуха си от излагането на шум – особено шум над 85 dB. Дръжте звука на личните си електронни устройства намален и носете защита за ушите, като тапи за уши, когато предвиждате, че ще сте в шумна среда, като на стрелбището, ще карате снегомобил или ще посещавате концерт или спортно събитие на живо.
Евтините тапи за уши са налични в местните аптеки за нерегулярна употреба. Ако редовно участвате в много шумни хобита, помислете дали да не инвестирате в специализирани защитни устройства за уши, като шумозаглушаващи слушалки или индивидуални отливки за уши, които могат да бъдат закупени при много медицински лица.