header-banner

Загуба на слуха



Загубата на слухa е сложна и уникална за всеки човек. Някои хора със загуба на слуха могат да чуват само определени честоти, докато други не могат да чуват нищо. Трети пък могат да чуват само с едното ухо или чуват нормално, но с течение на времето слухът им се влошава.

Според Световната Здравна Организация, 466 милиона в света страдат от загуба на слуха. Това е близо пет процента от населението. И процентът се очаква да расте. Изчислява се, че до 2050г. един от 10 човека ще има проблем със слуха. Затова хората трябва да започнат да се грижат за слуха си и да разпознават симптомите на загуба на слуха.

Симптоми на загуба на слуха

Как да разберем, че имаме загуба на слуха? Има много симптоми, които можете да разпознаете.

  • Гласовете на жените и децата са трудни за разбиране

Високочестотната загуба на слуха e често срещана, защото прогресира с възрастта. Високите честоти са високите тонове, като гласовете на децата и жените. Други високочестотни тонове включват пеенето на птичките или звуците на печката.

  • Карате другите да повтарят

Ако Ви е трудно да следите един разговор, особено в шумна среда, това може да е симптом за загуба на слуха. Фоновият шум затруднява чуването на други гласове, ако страдате от загуба на слуха. Това може да Ви накара да напуснете разговора, защото Ви е трудно да го поддържате.

  • Усилвате Вашите електронни устройства

Ако не можете да чувате вашите музикални, телевизионни или други устройства, може би страдате от загуба на слуха.

  • Струва Ви се, че Вашите уши са запушени или пълни с нещо

Ако чувствате болка или изпитвате някакво неудобство в ухото, Вашето ухо може да е запушено от ушна кал или течност. Важно е да отидете на лекар, ако изпитвате болка или имате странно усещане в ухото.

Видове загуба на слуха

Важно е да се знае, че няма само един вид загуба на слуха - всъщност са три. Различните видове много зависят от това дали проблемът се намира във външната, средната или вътрешна част на ухото.

Кондуктивна загуба на слуха

Говорим за кондуктивна загуба на слуха, когато звукът не достига до външното и средното ухо. Това често е временна загуба на слуха и може да е вследствие лекарства или операция.

Причините за кондуктивна загуба на слуха могат да включват:

  • Инфекция на ухото;
  • Лоша функция на Евстахиевата тръба;
  • Течност в средното ухо;
  • Перфорация на тъпанчето;
  • Ушна кал;
  • Предмет в ухото;
  • Развитие на проблеми във външното ухо - деформиран ушен канал, доброкачествен тумор.

Сензоневрална загуба на слуха

Сензоневралната загуба на слуха обхваща различни проблеми във вътрешното ухо, което води до постоянна загуба на слуха.

Сензоневралната загуба на слуха може да се причинни от:

  • Наследственост;
  • Заболявания;
  • Лекарства;
  • Старост;
  • Травма на главата;
  • Проблем с развитието на вътрешното ухо;
  • Пребиваване в шумна среда.

Смесена загуба на слуха

Смесената загуба на слуха е комбинация от кондуктивна и сензоневрална загуба на слуха. Някой може да страда от кондуктивна и сензоневрална загуба на слуха в едното ухо, тъй като състоянията се проявяват в различните части на ухото.

slider-banner

Кои са причините за загуба на слуха?

Различни са причините, които могат да доведат до загуба на слуха. Има вероятност никога да не разберате какво е причинило слуховата Ви загуба, но най-често срещаните причини включват генетика, старост и заболявания.

Генетика

Загубата на слуха може да се предава генетично. Тези, които са родени с намален слух, страдат от вродена  загуба на слуха, която често е наследствена.

В много държави има задължителни прегледи за новородени, които проверяват слуха на новороденото. Ако има проблем при първия преглед, тогава се предвиждат допълнителни тестове, за да разберат дали причината е наследствена.

Понеже при наследствената загуба на слуха няма лечение, много родители се интересуват от причината за загуба на слуха при тяхното дете. Генетичният тест може да разкрие истинската причина за загубата на слуха, но той може и да не покаже нищо. Не са известни всички гени, виновни за загубата на слуха.

Старост

С напредването на възрастта нашите тела започват да стареят и нашият слух също може да отслабне. Също както коленете и очите стареят, така и загубата на слуха е естествена част от стареенето. Приблизително един от трима души между 65-74 години страдат от загуба на слуха. Броят се увеличава почти до половина при хората след 75 годишна възраст.

Старческата загуба на слуха често засяга двете уши еднакво и причина за това са естествените промени с напредване на възрастта. Тя също може да се влоши при състояния като високо кръвно налягане, диабет или продължително излагане на силен шум.

Tъй като няма лечение за старческата загуба на слуха, изследователите казват, че увереността играе важна роля в способността на хората в напреднала възраст да чуват и запомнят неща.

Слуховите апарати често се предлагат като решение, тъй като технологията позволява на хората да се наслаждават на звуците, които не могат да чуват с напредване на възрастта.

Загуба на слуха, причинена от излагане на шум

Приблизително 15 процента от хората страдат от загуба на слуха, причинена от силен шум.

Някои могат да загубят слуха си поради внезапен силен шум - като експлозия, или от продължително излагане на силен шум с течение на времето - като музиканти в рок групи.

Има два основни фактора, които могат да доведат до увреждане на слуха - силата на звука и продължителността на излагане. Колкото по-висок е звукът, толкова по-малко време е необходимо да се увреди слуха.  

За да се избегне загуба на слух поради силен шум, е важно винаги да се използват защитни средства.

Ушни инфекции

Тежка ушна инфекция може да увреди ухото и да доведе до загуба на слуха. Важно е винаги да посещавате лекар, когато Вие или Ваш близък има ушна инфекция. Някои ушни инфекции могат да доведат до временна загуба на слуха, но хроничните ушни инфекции могат да причинят по-сериозна загуба на слуха с течение на времето.

Болести

Диабет, болест на Мениер, заушка и други болести могат да засегнат слуха по различни начини. Тези състояния могат да доведат до постоянна или променлива загуба на слуха. Заболявания, които протичат с висока температура като менингит могат да доведат до загуба на слуха като увредят кохлеята.

Винаги се консултирайте с Вашия лекар, ако заболяването Ви се отразява на способността Ви да чувате.

Ототоксични лекарства

Страничен ефект от много ототоксични лекарства е загуба на слуха или тинитус. Тези лекарства се използват за сериозни заболявания, рак или инфекции.

Има списък с известни лекарства, които могат да доведат до загуба на слуха. Той включва:

  • Аспирин в големи дози (8-10 хапчета на ден);
  • Нестероидни противовъзпалителни лекарства (НСПВС)- като ибупрофен, напроксен;
  • Някои антибиотици, особено аминогликозиди (като гентамицин, стрептомицин и неомицин). Странични ефекти, свързани със слуха следствие тези антибиотици са често срещани при хора, които имат бъбречни заболявания или проблеми с ушите/слуха;
  • Бримкови диуретици, използвани за лечение на високо кръвно налягане, сърдечни проблеми, като Фуроземид (Ласикс) или Буметанис;
  • Лекарства, използвани за лечение на рак - Циклосфосфамис, Цисплатин и Блеомицин.

Приемането на ототоксични лекарства е важно решение, което трябва да обсъдите с Вашия лекар. Някои лекарства, които увреждат слуха, могат в същото време да спасят живота Ви.

Увреждане на нервите

Увреждането на слуховия нерв може да доведе до загуба на слуха и обикновено е вследствие старост, излагане на силен шум, лекарства, травма или генетична причина. Слуховият нерв обхваща ухото и мозъка.

Увреждането на слуховия нерв не може да се възстанови посредством операция, но при хора с тежка загуба на слуха кохлеарният имплант може да бъде решение към по-добър слух. Кохлеарният имплант заобикаля увредената част на слуховата система и директно стимулира слуховия нерв.

Степени на загуба на слуха

Степента на загуба се различава в зависимост от увреждането на слуховия нерв. Степента на загубата на слуха се измерва в децибели (dB), което описва силата на звука, като варира от лека до пълна.

Лека загуба на слуха

Леката загуба на слуха варира от 26 до 40 dB.

Човек, страдащ от лека загуба на слуха изпитва трудност при разбиране на 25 - 40% от всички акустични речеви сигнали. Това включва звуци като пеене на птици, звукът на листата по тротоара и някои силни вербални сигнали.

Умерена загуба на слуха

Умерената загуба на слуха варира от 41 до 55dB. Умерената тежка варира между 56 и 70dB.

Хора, страдащи от умерена загуба на слуха могат да изпитват трудност при разбиране на реч, когато има много фонов шум, например в ресторант.

Тежка загуба на слуха

Тежката загуба на слуха варира от 71 до 90 dB.

При хора с тежка загуба на слуха, които не използват технология за слуха, разговорите обикновено се водят на висок глас. За да чуват групови разговори, от тях се изискват много усилия.

Пълна загуба на слуха

За пълна загуба на слуха се говори в диапазона от 91dB и нагоре. Хора с пълна загуба на слуха обикновено не могат да чуват никаква реч. Без използване на слухов апарат или кохлеарен имплант, всякакъв разговор е невъзможен дори с много усилия.

Загуба на слуха в едното ухо

Загуба на слуха в едното ухо, още познато като едностранна загуба на слуха, се появява, когато човек не чува с едното ухо, но с другото чува нормално. Едностранната загуба на слуха често се появава при същите обстоятелства, които са налице при двустранната загуба на слуха.

Страдам ли от загуба на слуха?

Мислите ли, че може да имате някой от симптомите на загуба на слуха?

Ако е така, добре би било да посетите аудиолог, за да провери Вашия слух и да намери решения, които ще Ви помогнат. Може да проверите Вашия слух и като използвате безплатен тест на слуха онлайн.

Лечение при загуба на слуха 

Няма лечение при загуба на слуха, но съществуват различни решения.

Най-често срещаното решение е използването на слухов апарат или кохлеарен имплант. Слуховите апарати и кохлеарни импланти представляват технология, която усилва и обработва звука, за да се постигне чистота на звука и силата.

Слуховите апарати могат да бъдат решение при лека до пълна загуба на слуха. Кохлеарните импланти са решение при пълна загуба на слуха и изискват хирургична намеса. Когато посетите аудиолог, той може да Ви помогне да намерите правилното решение.

Хората със загуба на слуха носят с гордост своите слухови апарати и кохлеарни импланти. Въпреки че е сериозна промяна, много хора, страдащи от загуба на слуха не го приемат като недостатък, а като нещо ценно. Животът със слухов апарат предлага уникална перспектива за живота.