Защо ушите ми са запушени?
Има много възможни причини, поради които може да усещате ушите си запушени или заглъхнали. Това е често срещан проблем, с който много хора се сблъскват в даден момент, но ако имате това чувство по-често, може да е признак на по-сериозен проблем. По-долу ще намерите най-често срещаните причини да усещате ушите си запушени.
Причини да усещате ушите си запушени
Наслоена ушна кал
Ушната кал, известна още като церумен, е нормална и необходима част от анатомията на ухото. Тя помага за защитата на ушния канал, като улавя мръсотията и други външни частици, а също така има антибактериални свойства. Въпреки това, понякога ушната кал може да се натрупа в ушния канал и да го засегне, което води до симптоми като усещане за пълнота или налягане в ухото, заглушен слух и понякога болка или дискомфорт. Наслоената ушна кал понякога може да причини временна загуба на слуха, тъй като може да блокира достъпа на звуковите вълни до тъпанчето. Ако наслагването на ушна кал не бъде премахнато, то може да доведе до дългосрочна загуба на слуха.
Налягане в синусите
Налягането в синусите понякога може да причини временна загуба на слуха. Това е така, защото синусите и ушите са свързани чрез Евстахиевата тръба, която помага да се изравнява налягането между средното ухо и външната среда. Когато синусите се възпалят или задръстят поради инфекция или алергии, това може да причини запушване на Евстахиевата тръба и да доведе до усещане за пълнота или налягане в ухото. Това също може да причини временна загуба на слуха, тъй като налягането в ухото не може да се изравнява правилно.
Течност в ухото
Има няколко често срещани причини за натрупване на течност в ухото. Инфекциите на средното ухо, известни още като среден отит, могат да причинят натрупване на течност зад тъпанчето и да доведат до усещане за пълнота или налягане в ухото. Това състояние често изчезва от само себе си, но може да бъде болезнено. Ако болката е силна, ако забележите течност или ако симптомите продължават повече от ден, е важно да се консултирате с лекар, особено за деца под шестмесечна възраст. Ушната кал помага да се предотврати навлизането на вода в ушите, когато плувате или се къпете, но понякога водата все пак може да остане в ушите. За да стимулирате изтичането на задържаната вода, можете да опитате да наклоните главата си настрани и леко да дръпнете меката част на ухото си, да използвате топъл компрес, за да отворите евстахиевите тръби, или да използвате техники като прозяване, дъвчене, дълбоко дишане или да използвате Маневрата на Валсалва, за да отпушите тръбите и да позволите на водата да изтече.
Увреждане в следствие на силен шум
Силните шумове могат да увредят космените клетки във вътрешното ухо, които са отговорни за преобразуването на звуковите вълни в електрически сигнали, които мозъкът може да интерпретира като звук. Когато тези космени клетки са повредени, това може да доведе до загуба на слуха. Причинената от шума загуба на слуха може да бъде временна или постоянна, в зависимост от интензивността и продължителността на излагането на шум. Продължителното излагане на силни шумове, като тези в строителството, производството и земеделието, може да доведе до трайна загуба на слуха. В допълнение, многократното излагане на силни шумове, като тези на концерти и спортни събития, също може да причини трайна загуба на слуха с течение на времето.
За да защитите слуха си, е важно да избягвате силни шумове или да носите подходящи средства за защита на слуха, когато е необходимо. Ако мислите, че може да имате загуба на слуха, причинена от шум, важно е да посетите лекар или аудиолог за оценка. Ранната диагностика и лечение могат да помогнат за предотвратяване на по-нататъшно влошаване на слуха Ви и да подобрят качеството Ви на живот.
Признаци на скрита загуба на слуха
Трудно чувате определени звуци
Ако Ви е трудно да чуете определени високи звуци, като гласове на жени и деца или звук на чуруликане на птици, може да имате скрита загуба на слуха.
Карате хората да повторят
Ако често молите хората да повторят или ако Ви е трудно да следвате разговори, особено в шумна среда, това може да е признак на загуба на слуха.
Увеличавате силата на звука
Ако установите, че трябва да увеличите звука на Вашия телевизор или радио повече от обикновено, това може да е признак за загуба на слуха.
Трудно разбирате телефонни разговори
Ако имате проблеми с разбирането на телефонни разговори, особено когато говорещият не е в същата стая като Вас, това може да е признак на скрита загуба на слуха.
Потърсете помощ от опитен аудиолог
Ако сте изпитвали някакви признаци на запушено ухо или загуба на слуха, е важно да посетите аудиолог, за да определите причината и да получите подходящо лечение със слухов апарат. Преглъщането и прозяването понякога могат да помогнат да отпушите ушите си, но ако тези методи не са ефективни, може да се нуждаете от медицинска намеса.